Ostatnia edycja nagrody z powodu pandemii nie odbyła się, kapituła oceniała więc w tym roku role w filmach, które trafiły na ekrany w latach 2020/2021.

I tak nominacje dostali: Maria Dębska za rolę w filmie „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz, Magdalena Koleśnik za rolę w filmie „Sweat” Magnusa von Horna, Piotr Trojan za rolę w „25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy” Jana Holoubka, Tomasz Włosok za rolę w „Piosenkach o miłości” Tomasza Habowskiego oraz Tomasz Ziętek za rolę „Hiacyncie” Piotra Domalewskiego (aktor zagrał też w ostatnim roku w „Żeby nie było śladów” Jana P.Matuszyńskiego).

Czytaj więcej

Nagroda im. Cybulskiego dla Bartosza Bieleni

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego została ustanowiona w 1969 roku i do roku 1995 była (z przerwami) przyznawana przez czasopismo „Ekran”. Po dziesięcioletniej przerwie wznowiła ją Fundacja „KINO” wydająca miesięcznik pod tym samym tytułem.

Jej pierwszym laureatem w 1969 roku był Daniel Olbrychski, następnymi byli m.in. Marian Opania, Olgierd Łukasiewicz, Maja Komorowska, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak. Po wznowieniu nagrody jako pierwszy odebrał ją Marcin Dorociński. Wśród ostatnich laureatów są m.in. Maciej Stuhr, Kinga Preis, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Głowacki, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Bielenia.

Pierwszym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w 1969 roku był Daniel Olbrychski

Zdobywca Nagrody Jury otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego polskiego artystę Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Swoje wyróżnienie przyznaje również publiczność. W tym roku laureatkę lub laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego poznany już pod koniec listopada, podczas gali w warszawskim kinie Luna.