Bohaterkami pierwszego z nich są Alice Walker i Rosa Parks. Walker to znana autorka nagrodzonej Pulitzerem powieści „Kolor purpury” (sfilmowanej przez Stevena Spielberga), feministka, a także womanistka (ruch wypływający z feminizmu). W Labie zobaczymy adaptację jednego z jej opowiadań – „Everyday Use” (2003).
Drugą część wieczoru poświęcono nieżyjącej już Rosie Parks, o której opowiada dokument „Mighty Times: The Legacy of Rosa Parks” (2002). To ona dokonała przełomu w 1955 roku. Przypomnę, że została aresztowana za odmowę opuszczenia miejsca w części autobusu zarezerwowanej tylko dla białych. To, co zrobiła, stało się zaczątkiem ogólnokrajowego bojkotu rasistowskich przepisów. A sama Parks stała się symbolem Ruchu na rzecz Praw Obywatelskich.
W programie drugim zobaczymy dokument „Marsz” o demonstracji setek tysięcy osób domagających się zrównania praw obywatelskich w 1963 roku. Po nim widzowie zobaczą telewizyjny film „Muhammad Ali: Made in Miami” (2008) przedstawiający fragmenty z życia wielkiego boksera.
W niedzielę obejrzymy kolejne dokumenty. Biografia urodzonego w 1817 roku Fredericka Douglassa pokaże nam życie człowieka urodzonego jako niewolnik, który zakończył je, pracując na własny rachunek. Na koniec opowieść o Baracku Obamie, obecnym prezydencie USA.
[i]Black History Month, Kino.Lab, Warszawa, ul. Jazdów 2, wstęp wolny, informacje: tel. 022 628 12 71 wew. 135, sobota (21.02) – niedziela (22.02), godz. 18, 19, 20[/i]