Reklama

Polacy ratują świat

Niedawno zakończyły się zdjęcia do serialu TVP „Ten ratuje cały świat". Opowiada o Polce pomagającej Żydom oraz o miłości, która zmienia ludzi. Pierwszy odcinek ukaże się w TVP wiosną 2010 r.

Aktualizacja: 14.10.2009 09:37 Publikacja: 12.10.2009 11:44

Borys Szyc w roli niemieckiego inżyniera w filmie "Ten ratuje cały świat"

Borys Szyc w roli niemieckiego inżyniera w filmie "Ten ratuje cały świat"

Foto: Rzeczpospolita

W pierwszej scenie Stefan (Wojciech Solarz), młody warszawski architekt, biegnie do pracy z teczką pełną projektów. Wpada na Basię (Marta Chodorowska), śliczną pielęgniarkę. Są lata 30. XX w. Ich losy skrzyżują się w czasie wojny.

[srodtytul]Sprawiedliwi i szmalcownicy[/srodtytul]

Główną bohaterką serialu Waldemara Krzystka według scenariusza Wojciecha Tomczyka jest Basia. Wstępuje do Żegoty - konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom, aby ratować dzieci z warszawskiego getta. - Gram zwykłą dziewczynę, która ma potrzebę pomagania innym - mówi Marta Chodorowska. - Nie myśli o niebezpieczeństwie. Naraża życie, ponieważ nie chcę patrzeć bezczynnie na ludzkie cierpienie.

W serialu pojawia się także epizodyczna postać Ireny, która mówi Basi o wypowiedzeniu prywatnej wojny Hitlerowi. To słowa Ireny Sendlerowej - jednej z najbardziej znanych bohaterek ratujących Żydów.

- Nie skupiamy się na najważniejszych członkach Żegoty - mówi reżyser Waldemar Krzystek. - Interesują nas zwykli ludzie, którzy ukrywali dzieci w klasztorach pod zmienionymi nazwiskami i organizowali fałszywe metryki chrztu.

Reklama
Reklama

Serial pokazuje także haniebne postawy Polaków wobec Zagłady m.in. sprzedawanie Niemcom informacji o ukrywających się Żydach oraz ograbianie zamkniętych w getcie z dobytku.

Większość akcji „Ten ratuje cały świat" obejmuje czasy II wojny światowej i międzywojnia. Ale każdy z siedmiu odcinków kończy się epilogiem, który dzieje się współcześnie. W kolejnych odsłonach dowiadujemy się co raz więcej o powojennych losach bohaterów m.in. o tym, że Basia otrzymuje medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata", na którym widnieją słowa Talmudu: „Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat".

[srodtytul]Miłość w czasach zarazy[/srodtytul]

W produkcjach Waldemara Krzystka, reżysera m.in. „Małej Moswy", miłość często rodzi się w sytuacji zagrożenia. Tak jest też z uczuciem Basi i Stefana.

- Najprostsze i najszlachetniejsze emocje powstają pod presją ciężkich czasów — mówi reżyser. — Zawirowania społeczne mają wpływ na rozwój, charakter i siłę miłości. Zwiększają także strach o jej utracenie - jeszcze bardziej zbliżając kochanków. Jednak miłość Basi i Stefana natrafia także na inne problemy.

- Ich małżeństwo jest poddane poważnej próbie - mówi Marta Chodorowska. - Basia działa w Żegocie w tajemnicy przed mężem. Prowadzi podwójne życie. Gdy Stefan dowiaduje się, że jest w konspiracji, czuje się oszukany. Wcześniej przeżywa załamanie, nie umiejąc odnaleźć się w okupacyjnych warunkach.

Reklama
Reklama

- Poznajemy go jako młodego, otwartego człowieka z dobrego domu. Jest nadzieją polskiej architektury - projektuje pierwszą linię warszawskiego metra - mówi Wojciech Solarz, odtwórca roli Stefana. - Wojna niszczy jego plany, marzenia i karierę. Bohater popada w marazm i bez entuzjazmu zarabia na życie malowaniem tabliczek trumiennych. Staje się obojętny na otaczający go świat.

- Boi się pomagać innym. Mieszczańskie wychowanie wpoiło mu konformizm. Nie wie także jak się zachować wobec Zagłady - mówi Solarz.

Dopiero miłość do Basi go zmienia - daje mu radość życia i siłę do działania. Także dzięki niej angażuje się w ratowanie Żydów. W obsadzie serialu znaleźli się także m.in. Anna Dereszowska jako piosenkarka Ina Paloma i Borys Szyc w roli niemieckiego inżyniera.

W pierwszej scenie Stefan (Wojciech Solarz), młody warszawski architekt, biegnie do pracy z teczką pełną projektów. Wpada na Basię (Marta Chodorowska), śliczną pielęgniarkę. Są lata 30. XX w. Ich losy skrzyżują się w czasie wojny.

[srodtytul]Sprawiedliwi i szmalcownicy[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Film
Nie żyje reżyser Jerzy Sztwiertnia
Film
„To był tylko przypadek”: Co się dzieje, gdy do władzy wracają przestępcy
Patronat Rzeczpospolitej
Złota Palma z Cannes, Marcin Dorociński i „Papusza”. Weekend otwarcia 19. BNP Paribas Dwa Brzegi zapowiada się wyśmienicie
Film
Gwiazda seriali „Sex Education” i „Biały lotos” Aimee Lou Wood kręci film w Polsce
Film
12 filmów ze wsparciem Warszawy i Mazowsza. Jakie to produkcje?
Reklama
Reklama