Gościem specjalnym jest Ingo Haeb, który zaprezentuje swój najnowszy film pt. Sohnemaenner, wyprodukowany przez jednego z najlepszych niemieckich producentów - laureata Srebrnego Niedźwiedzia, Petera Rommela. Projekt Sohnemaenner rozwijany był w ramach EKRANU w 2009 roku. To już siódma edycja Europejskiego Programu Szkoleniowego dla Filmowców, którego głównym organizatorem jest Szkoła Wajdy.

Trzecia sesja EKRANU potrwa do 22 czerwca. Program opiera się na pracy zespołowej profesjonalistów z różnych dziedzin filmowych i skupia się na kreatywnym procesie pre-produkcji. Jego głównym założeniem jest rozwój projektu poprzez realizację 2 scen ze scenariusza. EKRAN umożliwia znalezienie właściwego tonu dla filmu i strategii wizualizacji, rozwijanie umiejętności opowiadania historii obrazami, możliwość eksperymentowania z castingiem i próbami aktorskimi, opracowanie aspektów strategii marketingowej filmu na etapie developmentu. Głównymi uczestnikami są europejscy reżyserzy lub scenarzyści/reżyserzy, którzy mają już na koncie film pełnometrażowy albo kilka krótkometrażowych.

Obok polskich wykładowców, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, Witolda Stoka oraz Denijala Hasanovića, w programie trzeciej sesji wezmą udział: brytyjski reżyser i wykładowca Udayan Prasad oraz scriptdoctorzy: Nigel Orrilard z Wielkiej Brytanii oraz  Antoine Jaccoud ze Szwajcarii.

 

EKRAN organizowany jest we współpracy z europejskimi partnerami: fundacją Focal ze Szwajcarii, internationale filmschule z Kolonii, NordheinWestfalen Filmstiftung z Dusseldorfu, Holenderskim Instytutem Filmowym oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. EKRAN jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej Media Training.

Dzięki wsparciu z programu Media Training udział w kursie jest bezpłatny. Nabór na następną edycję rozpocznie się na jesieni 2011r.

Szczegółowe informacje: www.ekran.info.pl