Oakland's Harborside Health Center obsługuje ponad 94 tys. pacjentów, jednak ze względu na swój specyficzny profil jest pod ciągłym nadzorem rządowej agencji antynarkotykowej DEA i urzędu podatkowego. Dalsze funkcjonowanie ośrodka stoi pod znakiem zapytania, mimo że wielu chorych twierdzi, iż żaden inny lek nie uśmierza ich bólu tak jak marihuana.
W roku 2011 stosowanie konopi indyjskich w medycynie było legalne w szesnastu stanach USA. Jednocześnie narkotyk ten figuruje w federalnym wykazie substancji zabronionych, znajdując się w najbardziej restrykcyjnej kategorii – tej samej, co np. heroina. W świetle prawa federalnego marihuana jest więc groźniejsza niż tzw. crack, silnie uzależniająca postać kokainy do palenia.
Zdaniem działaczy na rzecz legalizacji marihuany leczniczej jeden z jej głównych bioaktywnych składników – tetrahydrokanabinol (THC) – ma działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwdrgawkowe i mógłby być wykorzystywany w leczeniu AIDS, stwardnienia rozsianego, czy nawet chorób nowotworowych.