Gdzie jednak przebiega granica między śmiałymi wizjami i rzeczywistością? Jeszcze do niedawna pozostałości po porodzie, a więc pępowina i łożysko traktowano jak szpitalne odpady – dzisiaj uchodzą za niezwykle cenne źródło komórek macierzystych. Pobranie krwi pępowinowej, którą można przechowywać przez wiele lat, to standardowa procedura, wykonywana na życzenie w szpitalach.
Komórki macierzyste intrygują świat medycyny za sprawą ich potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów i zdolności przekształcania się w innego typu komórki, przez co mogą dać początek niemal każdej tkance, czy nawet całemu organowi człowieka, który uległ uszkodzeniu. Komórki macierzyste już teraz wykorzystuje się w leczeniu niektórych chorób, cały czas trwają też testy kliniczne, ale pełne wykorzystanie ich potencjału to pieśń przyszłości – być może całkiem niedalekiej.
Film „Życiodajna komórka" to spojrzenie na współczesne badania nad komórkami macierzystymi oraz wyrosłym wokół nich biznesem. Dokument odpowiada na pytania zarówno sceptyków, jak i entuzjastów terapii komórkowej.
POLECAMY
Cała prawda o Nostradamusie