Sekta szybko się powiększa, coraz więcej Żydów zasila jej szeregi. Kilkanaście lat później do radcy cesarskiej Kancelarii Nadwornej w Wiedniu, Henryka Kleina (Mariusz Bonaszewski), dociera skarga Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra). Mężczyzna ów donosi, że był frankistą, ale po opuszczeniu sekty jest prześladowany przez byłych współbraci. Goliński stracił żonę i majątek, teraz chce, aby człowieka odpowiedzialnego za jego nieszczęścia wtrącić do więzienia.

Radca Klein traktuje bardzo poważnie pismo, które otrzymał i natychmiast wszczyna śledztwo. Informacje jakie zdobywa, prowadzą go do wniosków, że poszukiwany planuje zamach stanu na cesarza. Reżyser Adrian Panek, tworząc film kostiumowy, sięgnął do gatunku mało popularnego we współczesnej polskiej kinematografii. Problemy bohaterów osadzonych w historycznej epoce są jednak bliskie współczesnemu człowiekowi.

Zarówno Goliński, jak i Klein znaleźli się pod zgubnym wpływem jednostki. Ten nastrojowy film jest znakomity pod względem artystycznym – dzięki świetnym zdjęciom Arkadiusza Tomiaka i scenografii Doroty Dąbrowskiej. Nie brakuje w nim licznych nawiązań do malarstwa, chociażby scena Franka, leżącego w wannie, odwołująca się do "Śmierci Marata".

DAAS | DRAMAT HISTORYCZNY | POLSKA 2011 | REŻ. ADRIAN PANEK | WYK. ANDRZEJ CHYRA, MARIUSZ BONASZEWSKI