Zapewnia też kompleksową obsługę samorządów, finansując na dogodnych warunkach wszystkie etapy inwestycji, i ułatwia jednostkom samorządowym absorpcję środków unijnych– Dzięki systemowi prefinansowania od 2004 r. jednostki sektora finansów publicznych zrealizowały na Podkarpaciu ponad 150 projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Łączna kwota umów przekroczyła 500 mln zł – mówi Bożena Lechowicz, zastępca dyrektora oddziału BGK w Rzeszowie.
Dzięki temu systemowi finansowania zrealizowano m.in. takie ciekawe projekty, jak centrum badań dla przemysłu lotniczego przy Politechnice Rzeszowskiej, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, adaptacja pałacu w Iwoniczu na Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej. BGK finansuje również budowane na terenie województwa obiekty sportowe, m.in. Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne w Strzyżowie (kredyt ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego) czy stok narciarski w Przemyślu (zbudowany dzięki kredytowi z Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych).Z kolei obsługiwany przez BGK Fundusz Poręczeń Unijnych ułatwia finansowanie projektów z udziałem środków z UE, gdy brakuje wystarczających zabezpieczeń. Umożliwia zabezpieczenie do 80 proc. wartości kredytu. Rzeszowski oddział BGK udzielił poręczenia z funduszu m.in. na budowę instalacji do zagospodarowania odpadów produkcyjnych (1,3 mln zł). Jeśli projekt nie jest finansowany z funduszy unijnych, można się ubiegać o poręczenie z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych.
BGK poza realizacją zadań rządowych prowadzi również działalność komercyjną. Ofertę kieruje do przedsiębiorców, zwłaszcza z grupy małych i średnich. Bank finansuje ich działalność bieżącą i inwestycyjną.
Oddział banku w Rzeszowie w latach 2006 – 2007 udzielił deweloperom kredytów budowlanych o wartości ponad 200 mln zł. BGK finansuje m.in. budowę zespołu apartamentowców w centrum Zakopanego (inwestycja o wartości blisko 70 mln zł), osiedli mieszkaniowych w Wieliczce i Krośnie. Sfinansował też budowę dwóch centrów handlowych w Rzeszowie.
Ponadto bank wspiera budownictwo społeczne. TBS i spółdzielnie mieszkaniowe mogą liczyć na preferencyjny kredyt ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na budowę i adaptację mieszkań na wynajem. Fundusz Dopłat oferuje natomiast jednostkom samorządowym wsparcie finansowe przy budowie lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych.