Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych z siedzibą w Rzeszowie udziela poręczeń firmom mikro, małym i średnim. Z jego usług mogą więc korzystać zarówno osoby prowadzące malutką firmę rodzinną, jak i podmioty zatrudniające do 250 osób, jeśli tylko ich roczne przychody nie przekraczają równowartości 50 mln euro. Dodatkowym warunkiem jest, by były to firmy posiadające siedzibę, prowadzące albo podejmujące działalność gospodarczą na terenie województwa podkarpackiego.Wartość poręczenia udzielonego jednemu przedsiębiorcy nie może przekroczyć 380 tys. zł. Nie może też być wyższa niż 70 proc. kwoty zaciąganego kredytu.
Fundusz poręcza wyłącznie kredyty i pożyczki przyznane w instytucjach, które z nim współpracują. Lista tych instytucji jest bardzo długa. Znajdują się na niej zarówno banki o zasięgu ogólnopolskim, które mają oddziały na terenie województwa, jak i tutejsze banki spółdzielcze. Pełną listę placówek, w których można jednocześnie złożyć wniosek kredytowy i wniosek o poręczenie z PFPK, można znaleźć na stronie internetowej funduszu.
Firma występująca o poręczenie musi się liczyć z kosztami. Za samo rozpatrzenie wniosku płaci się 100 lub 150 zł, a za udzielenie poręczenia od 1 do 2,5 proc. jego wartości. Stawka jest uzależniona głównie od czasu trwania umowy oraz od ryzyka. Jeśli poręczenie jest przyznawane na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, klient płaci najniższą stawkę.
Natomiast 2,5 proc. jest pobierane wtedy, gdy poręczenie jest udzielane na więcej niż cztery lata. Zarząd funduszu może obniżyć każdą z tych stawek o 0,5 pkt proc., jeśli o poręczenie występuje osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą albo będąca członkiem instytucji (stowarzyszenia, fundacji lub funduszu), z którą PFPK podpisał umowę o współpracy.
Drugim podmiotem, w którym podkarpaccy przedsiębiorcy mogą się starać o poręczenie kredytu, jest Lokalny Fundusz Poręczeń Kredytowych w Stalowej Woli. Udziałowcami tej spółki są: miejscowy bank spółdzielczy, trzy gminy z województwa podkarpackiego oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. To tłumaczy sposób działania funduszu: poręcza on przede wszystkim pożyczki udzielane przez Lokalny Fundusz Pożyczkowy istniejący przy Regionalnej Izbie Gospodarczej.