Minęły już cztery lata, odkąd największe kraje Europy Środkowej zostały członkami Unii Europejskiej, dwa kolejne przyłączyły się w 2007, a pozostałe oczekują na członkostwo. Gospodarki nowej Europy, niegdyś oddzielone żelazną kurtyną, integrują się dynamicznie ze starą Europą i przygotowują się do zamiany swoich walut na euro. Co więcej, stały się siłą napędową rozwoju gospodarczego Europy, zwłaszcza w obliczu ostatniego kryzysu na rynkach finansowych i spowolnienia w eurolandzie.Jak radzą sobie te kraje w nowych warunkach politycznych i gospodarczych, jak rozwijają się poszczególne branże w regionie, jakie wyzwania stoją przed inwestorami i kierownictwem największych środkowoeuropejskich przedsiębiorstw, banków i firm ubezpieczeniowych?
[srodtytul]Stabilny wzrost[/srodtytul]
Podobnie jak w ubiegłym roku, firmy środkowoeuropejskie zanotowały w 2007 r. dynamiczny wzrost. Średnie przychody liczone w lokalnej walucie wzrosły o 12 proc., liczone w euro o 15 proc., co jest wysoką wartością w porównaniu z Europą Zachodnią. Wydaje się, że spowolnienie gospodarcze do tej pory w minimalnym stopniu miało wpływ na region, pomimo że średni wzrost przychodów 500 największych przedsiębiorstw Europy Środkowej pozostał na niezmienionym poziomie w ciągu ostatnich dwóch lat, a średni zwrot z kapitału własnego (ROE) i wskaźnik rentowności aktywów (ROA) spadły nieznacznie. Największe firmy zwiększyły swoje przychody głównie poprzez przejęcia (PKN Orlen, CEZ) oraz restrukturyzację i konsolidację (PGE, Tauron). Jednak firmy, które nie zwiększyły skali działalności poprzez fuzje czy przejęcia, również zanotowały dwucyfrowy wzrost przychodów.
Dynamiczny rozwój 500 największych firm regionu tylko częściowo zawdzięczamy przedsiębiorstwom ze szczytu listy. Jeśli spojrzymy na 100 największych przedsiębiorstw na liście, zobaczymy że zanotowały one średni wzrost przychodów w wysokości 12 proc., podczas gdy ostatnie 100 firm zwiększyło przychody o niemal 20 proc.
Największy procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży w 2007 r. zanotowały firmy w krajach nadbałtyckich i w Serbii. Przedsiębiorstwa z krajów, które jako pierwsze wstąpiły do UE – Polski, Czech, Węgier i Słowacji – zanotowały wzrost przychodów odpowiednio o 17 proc., 10 proc., 13 proc. i 15 proc. Wzrost ten jest w dużym stopniu powiązany ze strukturą sektorów w każdym kraju. Sektor dóbr konsumpcyjnych i sektor wyrobów przemysłowych osiągnęły wysoką stopę wzrostu przychodów: odpowiednio 18 i 20 proc. Przychody firm działających w pozostałych sektorach wzrosły niewiele ponad połowę tych wyników.