Najwięcej stracili ci, którzy mają pieniądze w funduszach akcji polskich i zagranicznych. Choć jeśli fundusz wyceniany jest w złotych, Polakom część strat rekompensowała osłabiająca się waluta.
Średnia majowa strata w grupie funduszy akcji krajowych uniwersalnych (czyli bez funduszy akcji małych i średnich spółek) to 3,6 proc. Na plusie, i to ponad 5-proc., znalazł się jedynie Allianz Akcji Plus. – Mieliśmy niskie zaangażowanie w akcje i defensywny portfel, szczególnie na początku miesiąca – mówi Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI. Dodaje, że sprzyjały też dobry timing (aktywne zarządzanie portfelem akcji) i aktywny hedging zabezpieczający przed spadkami cen akcji.
[wyimek]3,6 procent wynosi średnia majowa strata funduszy akcji krajowych uniwersalnych[/wyimek]
Z kolei dwa najsłabsze podmioty w ubiegłym miesiącu to Aviva Investors Nowych Spółek i Skarbiec Akcja, ze stratami ok. 5,8 proc. – Mieliśmy stosunkowo dużo akcji w portfelu. Ponadto część posiadanych przez nas spółek zachowała się gorzej od rynku – komentuje Andrzej Pawłowski, członek zarządu Skarbiec TFI.
Pod kreską są też posiadacze jednostek większości funduszy obligacji krajowych. -0,4 proc. to średnia majowa stopa zwrotu. To pokłosie dekoniunktury na rynku polskich papierów. Najsłabiej wypadł tu Allianz Obligacji, który stracił 3,5 proc. Jak mówi Mikuć, zaszkodził m.in. wysoki udział długoterminowych obligacji. One traciły najwięcej. Na drugim biegunie znalazł się Amplico Obligacji z zyskiem ponad 1 proc.