W przypadku [b]Aero 2 [/b](buduje operatora hurtowego w technologii HSPA+ Evolved) chodzi o rezerwację na 900 MHz. Spółka zobowiązała się, że do końca 2009 r. pokryje siecią co najmniej 200 gmin miejskich, miejsko-wiejskich lub powiatów grodzkich liczących do 50 tys. mieszkańców w co najmniej 80 powiatach. Tymczasem na koniec ub.r. roku było to odpowiednio 99 gmin i 71 powiatów.
[b]Anna Streżyńska[/b], prezes UKE pytana, czy i jakie konsekwencje urząd zamierza wyciągnąć wobec spóźniających się z inwestycjami operatorów np. wobec Aero2 wskazuje, że najpierw odbędą się rozmowy z zarządami firm. W ich efekcie mogą powstać plany naprawcze, tak jak to miało miejsce w przypadku [b]Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) [/b]i budowy sieci na częstotliwości 3,5 GHz, czy [b]Centertela (Orange)[/b] i budowy sieci w technologii CDMA.
Oprócz Aero 2 [link=http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?place=galleryStats&id=31798]w raporcie opublikowanym przez regulatora[/link] do spóźnialskich zaliczono [b]Nordisk Polska[/b], który w ubiegłym roku dwukrotnie zmieniał właściciela. Najpierw spółkę kupił znany inwestor giełdowy Roman Karkosik i wniósł go do giełdowej grupy NFI Midas, a następnie od Midasa odkupił udziały w Nordisku [b]Polkomtel[/b].
[b]UKE[/b] podaje, że zamiast pokryć siecią co najmniej 50 proc. obszaru kraju, stacje bazowe Nordiska obejmują zasięgiem około 21,5 proc. Polski. [b]Jarosław Bauc[/b], prezes Polkomtela zapowiadał w rozmowie z nami większe inwestycje w sieć Nordiska. - W drugiej połowie roku planujemy komercyjny start usługi iPlus z wykorzystaniem sieci w technologii CDMA, którą rozwijamy po tym jak kupiliśmy spółkę Nordisk. Wyjdziemy z iPlusem w te regiony geograficzne, w które nie moglibyśmy wejść z technologią 3G z powodu braku rentowności. 3G jest naszym podstawowym rozwiązaniem pod warunkiem wystarczającej gęstości zaludnienia na danym obszarze. CDMA nie wymaga gęstego budowania nadajników: działa na niższych częstotliwościach i ma większy zasięg - mówił.
Ostatnim - trzecim - operatorem, co do inwestycji którego UKE ma uwagi jest spółka zależna [b]Netii[/b] - [b]Netia Wimax[/b], świadcząca usługi szerokopasmowego dostępu do internetu w tej technologii. Wprawdzie wywiązała się one z realizacji kryterium pokrycia ludnościowego (miało ono wynieść 34,1 proc. do końca 2009 r., a obecnie jest to 46 proc . - podaje UKE), to nie wypełniła zobowiązania w zakresie pokrycia powierzchniowego. "Obecnie sieć Netii (Wimax - rpkom.pl) pokrywa 18,1 proc. obszaru kraju, a powinna osiągnąć 25,2% na koniec roku 2009" - zaznacza regulator.