Gdzie najwygodniej kupisz polisę ubezpieczeniową

Najszybciej jest przez Internet, ale tą metodą sprzedawane są przede wszystkim proste ubezpieczenia. U agenta dostaniemy ofertę jednego towarzystwa, za to będziemy mogli poprosić o wszelkie wyjaśnienia. Największy wybór proponują multiagencje

Publikacja: 26.05.2011 01:20

Coraz więcej towarzystw oferuje indywidualnym klientom zakup polis przez Internet. Jest to metoda szybka i wygodna. Operację można przeprowadzić z dowolnego miejsca (trzeba tylko mieć dostęp do Internetu) i o każdej porze. Ofertę znajdziemy na stronach internetowych towarzystw. Możemy też skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych pokazujących propozycje nawet kilkunastu firm.

Najczęściej online sprzedawane są ubezpieczenia mieszkania, samochodu, turystyczne, czasami też polisy na życie, zdrowotne czy emerytalne. Z reguły jest to oferta standardowa. Aby ubezpieczyć nietypowy przedmiot albo rozszerzyć zakres ochrony o rodzaje ryzyka dostosowane do indywidualnych potrzeb, trzeba jednak udać się do firmy ubezpieczeniowej lub skontaktować z agentem.

Zaletą, ale jednocześnie wadą sprzedaży przez Internet jest samodzielny wybór oferty. W większości przeglądarek mamy co prawda dostęp do wyjaśnień pojęć. Możemy też znaleźć w sieci teksty zawierające porady, na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego ubezpieczenia, ale docieranie do tych informacji zabiera czas. Niektóre wyszukiwarki oferują także kontakt z doradcą przez infolinię.

W sumie gdy zależy nam na produkcie ubezpieczeniowym, który dobrze znamy, z podjęciem właściwej decyzji nie powinniśmy mieć problemu. Natomiast przy bardziej skomplikowanych polisach fachowa pomoc przedstawiciela towarzystwa może się okazać bardzo przydatna.

Dlatego wiele towarzystw udostępnia wszystkie kanały sprzedaży. A te, które do tej pory oferowały polisy tylko w sposób tradycyjny, uruchamiają też kanały zdalne. Obsługę indywidualnych klientów przez Internet i telefon (oprócz okienek) rozpocznie wkrótce np. SKOK Ubezpieczenia.

Sam dokonujesz wyboru

Zanim usiądziemy do komputera, by kupić polisę, przygotujmy niezbędne dokumenty. W przypadku ubezpieczenia auta potrzebne będzie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i poprzednia polisa. Najpierw będziemy musieli wypełnić rubryki dotyczące ubezpieczanego samochodu. Trzeba podać m.in. markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, liczbę miejsc, rodzaj paliwa. Należy się także przygotować na pytania dotyczące stanu technicznego pojazdu, dodatkowego wyposażenia (w przypadku autocasco), daty pierwszej rejestracji, przebiegu itp.

Jeśli ubezpieczamy mieszkanie, musimy podać m.in. powierzchnię, rok budowy, rodzaj własności, wyposażenie. Padną także pytania o zabezpieczenia antykradzieżowe.

Zawsze trzeba też wypełnić rubryki na temat osoby ubezpieczającej dany przedmiot i jego rodziny. W zależności od polisy mogą się pojawić pytania o miejsce zamieszkania, stan cywilny, płeć, wiek, liczbę dzieci w rodzinie, datę wydania prawa jazdy.

Towarzystwo będzie też chciało sprawdzić dotychczasowy przebieg ubezpieczenia, bo od tego zależą ewentualne zniżki.

Jeśli korzystamy z porównywarki internetowej, na podstawie wszystkich tych danych wskaże ona najodpowiedniejsze dla nas oferty, uszeregowane według ceny. Oczywiście najtańsza polisa wcale nie musi być najkorzystniejsza. Najlepiej przeanalizować kilka propozycji, biorąc pod uwagę nie tylko ceny, ale także zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Przed zakupem polisy zawsze należy przejrzeć ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Operację powinniśmy sfinalizować dopiero wtedy, gdy wszystkie warunki są dla nas zrozumiałe.

Za ubezpieczenie płacimy przelewem z konta bankowego, przelewem elektronicznym lub kartą kredytową. Potwierdzenie zawarcia umowy oraz polisa dotrze do nas e-mailem.

Gdy kupujemy np. autocasco, towarzystwo na ogół zrobi zastrzeżenie, że niezbędna może się okazać weryfikacja stanu pojazdu. Wówczas skontaktuje się z nami agent ubezpieczeniowy i dopełni formalności.

Z pomocą konsultanta lub przez SMS

Polisy można także kupić na czacie, przez telefon, Skype czy SMS. Spośród tych form najczęściej wybierana jest droga telefoniczna.

30 dni

ma klient na odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej zawartej przez Internet

W zasadzie każde towarzystwo ma infolinię, ale nie w każdym można kupić ubezpieczenie przez telefon o dowolnej porze. Wiele infolinii działa w godzinach od 9 do 17. Na stronach internetowych ubezpieczycieli znajdują się specjalne formularze ułatwiające umówienie się na rozmowę z konsultantem. Wystarczy wpisać datę, godzinę oraz telefon. Konsultant powinien oddzwonić. Poprosi nas o podanie informacji niezbędnych do wystawienia polisy. My z kolei możemy zapytać go o wszystko, czego nie rozumiemy.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę i potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego, możemy je kupić, choćby wysyłając SMS. Usługę taką oferuje Plus GSM wraz z towarzystwem Chartis Europe oraz Orange z Generali. Polisa działa we wszystkich krajach świata.

Przydadzą się porady fachowca

Oczywiście zawsze możemy się udać po polisę do agenta lub oddziału firmy ubezpieczeniowej. Agent reprezentuje dane towarzystwo, więc przedstawi jego ofertę. Pomoże dopasować ubezpieczenie do indywidualnych potrzeb.

Z kolei multiagencje mają w swojej ofercie polisy co najmniej kilku ubezpieczycieli. Wybór jest zatem znacznie większy.

Niezależnie od tego, jak kupujemy ubezpieczenie, przed podpisaniem umowy powinniśmy się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Znajdują się tam wszystkie istotne informacje. Dowiemy się na przykład, w jakich sytuacjach towarzystwo wypłaci odszkodowanie, a kiedy ma prawo odmówić.

Warto też sprawdzić, od kiedy ubezpieczenie zacznie działać. Polisy kupowane przez Internet przeważnie stają się aktywne po opłaceniu składki. Natomiast w przypadku ubezpieczenia kupionego u agenta ochrona zaczyna obowiązywać od dnia podpisania umowy lub od następnego dnia.

Można się wycofać

Indywidualny klient może odstąpić od umowy ubezpieczenia w ciągu 30 dni od jej podpisania (jeśli umowa dotyczy okresu dłuższego niż sześć miesięcy). Przedsiębiorca ma tylko siedem dni na rezygnację. W przypadku umów zawartych przez Internet termin wypowiedzenia wynosi 30 dni, jeśli ubezpieczenie zostało wykupione na okres dłuższy niż 30 dni.

Odstąpienie od umowy jest ważne, gdy zostanie złożone na piśmie. Można je zanieść do placówki ubezpieczyciela albo wysłać listem poleconym. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca całą wpłaconą składkę pomniejszoną o koszty manipulacyjne i o ewentualne koszty udzielonej już ochrony.

Opinia

Wojciech Kołecki, menedżer sprzedaży TUW SKOK

Oferta produktów ubezpieczeniowych dostępnych w Internecie staje się coraz bogatsza. Jednak najszerszą paletę ubezpieczeń znajdziemy w tradycyjnym kanale sprzedaży, czyli u agenta lub multiagenta ubezpieczeniowego.

Po pierwsze, nie wszystkie towarzystwa sprzedają swoje produkty drogą elektroniczną. Po drugie, nie wszystkie produkty – z racji swojej złożoności – nadają się do sprzedaży internetowej.

W Internecie najczęściej kupimy produkty masowe i raczej nieskomplikowane, np. ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe lub podróżne. Często są one oferowane w postaci gotowych wariantów lub pakietów do wyboru przez klienta. Natomiast u agenta lub multiagenta znajdziemy dobre ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie domku letniskowego lub jachtu; polisy takie wymagają właściwego rozpoznania potrzeb klienta oraz doradztwa ze strony pośrednika.

Zaletą Internetu jest szybkość zawierania umów. Jednak decydując się na zakup ubezpieczenia przez Internet, jesteśmy zdani tylko na siebie. Sami musimy zapoznać się z ofertą oraz ocenić, czy jest dla nas odpowiednia. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, warto skorzystać z pomocy infolinii lub skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym czy multiagencją.

Decydując się na zakup polisy przez Internet, trzeba pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają start ochrony ubezpieczeniowej od opłacenia składki. Korzyścią wynikającą z zawarcia umowy przez Internet jest prawo klienta do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od otrzymania polisy. Jednak prawo to nie dotyczy ubezpieczeń podróży i bagażu zawartych na okres krótszy niż 30 dni.

Od czego może zależeć cena polisy

- polisa na życie wiek danej osoby, przebyte choroby, stan zdrowia, styl życia, płeć, suma ubezpieczenia

- ubezpieczenie samochodu liczy się m.in. bezszkodowa jazda, miejsce rejestracji auta, pojemność silnika, wiek właściciela samochodu, data wydania prawa jazdy, rok produkcji i marka pojazdu, wartość samochodu (przy AC), zabezpieczenia antykradzieżowe

- ubezpieczenie mieszkania towarzystwa biorą pod uwagę m.in. sumę ubezpieczenia, miasto, rodzaj drzwi wejściowych, piętro, posiadanie rolet antywłamaniowych, inne zabezpieczenia antykradzieżowe

Gdzie kupujemy ubezpieczenia

Umowę można zawrzeć:

- w towarzystwie ubezpieczeniowym,

- telefonicznie,

- przez Internet za pośrednictwem strony WWW danego towarzystwa lub korzystając z porównywarek ubezpieczeniowych,

- za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego; przedstawi on ofertę towarzystwa, dla którego pracuje,

- w multiagencji, która może przedstawić oferty kilku lub nawet kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Jak zawrzeć umowę przez Internet

- Wybieramy najkorzystniejszą ofertę. Musimy jednak pamiętać, że dokładniej polisy będziemy w stanie porównać tylko wtedy, gdy sięgniemy po ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

- Uzupełniamy dane osobowe niezbędne do zawarcia umowy i wystawienia polisy.

- Płacimy za polisę i możemy ją wydrukować. Ubezpieczenie zaczyna działać zaraz po opłaceniu składki lub pierwszej raty.

- Towarzystwo przyśle e-mailem polisę oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Oryginał polisy oraz OWU możemy też dostać zwykłą pocztą.

Najważniejsze informacje są w OWU

Zanim podpiszesz umowę sprawdź:

- od kiedy zaczyna obowiązywać ubezpieczenie,

- w jakich sytuacjach towarzystwo wypłaci odszkodowanie, a kiedy może tego odmówić,

- jaka jest suma ubezpieczenia,

- jakie prawa i obowiązki ma ubezpieczony oraz firma ubezpieczeniowa,

- w jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę i jakie są tego konsekwencje,

- czy w czasie trwania umowy można wprowadzić do niej zmiany.

Coraz więcej towarzystw oferuje indywidualnym klientom zakup polis przez Internet. Jest to metoda szybka i wygodna. Operację można przeprowadzić z dowolnego miejsca (trzeba tylko mieć dostęp do Internetu) i o każdej porze. Ofertę znajdziemy na stronach internetowych towarzystw. Możemy też skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych pokazujących propozycje nawet kilkunastu firm.

Najczęściej online sprzedawane są ubezpieczenia mieszkania, samochodu, turystyczne, czasami też polisy na życie, zdrowotne czy emerytalne. Z reguły jest to oferta standardowa. Aby ubezpieczyć nietypowy przedmiot albo rozszerzyć zakres ochrony o rodzaje ryzyka dostosowane do indywidualnych potrzeb, trzeba jednak udać się do firmy ubezpieczeniowej lub skontaktować z agentem.

Pozostało 93% artykułu
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Ekonomia
Technologia zmieni oblicze banków, ale będą one potrzebne klientom
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy