Oferta noclegowa w większości polskich uzdrowisk jest dość skromna. W sumie w 1999 r. oferowano w tych lokalizacjach 26,7 tys. łóżek noclegowych, a w 2010 r. - niecałe 32 tys. (wszystkie uzdrowiska statutowe). Całoroczną, polską bazę uzdrowiskową stanowi ponad 700 obiektów. Zdaniem analityków, pozostawia to pole do popisu deweloperom budującym apartamentowce na wynajem, dedykowane w znaczniej części inwestorom indywidualnym. Roczna stopa zwrotu w takich projektach może sięgnąć nawet 10 proc., choć średnio przyjmuje się obecnie 5-8 proc.
W złym stanie
- Zakłady uzdrowiskowe, obok sanatoriów, to podstawowa baza noclegowa, z której korzystają kuracjusze "zakontraktowani" przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). To właśnie brak miejsc noclegowych, a nie środków finansowych, jest jedną z barier, na którą trafia NFZ, kierujący pacjentów na kuracje uzdrowiskowe. A co roku NFZ może sfinansować pobyty o wartości 1,3 mld zł. Te pieniądze mogą trafić do, w większości już sprywatyzowanych, uzdrowisk, pod warunkiem, że posiadałyby odpowiednią bazę noclegową – tłumaczy Paweł Grzabka, szef CEE Property Group.
Brak nowych obiektów, pogarszający się stan istniejących, to efekt przepisów ustawy o uzdrowiskach z 2004 r., praktycznie uniemożliwiających prowadzenie nowych inwestycji na terenie całego uzdrowiska. Deweloperzy budowali również niewiele – np. w 4,5 tysięcznym Świeradowie w 2008 r. oddano do użytku zaledwie osiem mieszkań, a rok później – pięć – podają przedstawiciele CEE Property Group. W 15-tysięcznym Ustroniu w 2008 i w 2009 r. oddano do użytku niecałe 300 mieszkań.
- Sytuacja inwestorów uległa zdecydowanej poprawie po nowelizacji w marcu 2011 r. Ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej. Nowe prawo uniezależnia wydanie zgody na budowę od posiadania przez uzdrowisko (gminę) planów zagospodarowania przestrzennego, a w tej chwili posiada je zaledwie połowa uzdrowisk. Po drugie, poluzowuje rygor konsultowania każdego projektu zlokalizowanego w strefie B i C z Ministerstwem Zdrowia. Po trzecie, zmniejsza udział procentowy terenów zielonych w strefach A i B. A to było barierą blokującą wiele inwestycji w uzdrowiskach. Największe kłopoty miały z tym gminy nadmorskie m.in. w Kołobrzegu oraz podwarszawski Konstancin –Jeziorna – opowiada Paweł Grząbka.
Nad morzem
Najbogatsza oferta nowych, luksusowych mieszkań i pokoi na wynajem, skierowana m.in. dla inwestorów indywidualnych czeka w uzdrowiskach położonych w zachodnim pasie wybrzeża morskiego - w Świnoujściu i Kołobrzegu. Jednocześnie są to najdroższe rynkowe propozycje. W Kołobrzegu do kupienia są m.in. lokale w Marine Hotel, obiekcie zbudowanym przez lokalnego potentata – spółkę Zdrojowa-Invest, działającym już niemal dwa lata. Apartamenty znajdujące się jeszcze w sprzedaży mają pow. od 29 - 96 mkw. kosztują sporo – min. 10,5 tys. zł za mkw. (netto).