Dzisiaj Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) kończy proces konsultacji projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie, będące aktem wykonawczym do megaustawy telekomunikacyjnej, wprowadzi obowiązek instalacji telekomunikacyjnych w nowych budynkach.
Resort budownictwa w uzasadnieniu do rozporządzenia pisze o konieczności stymulowania nowoczesnej infrastruktury optycznej, i w tym samym duchu nowy zapis był promowany od czasu prac nad megaustawą. Tymczasem wcale nie jest pewne, jaką technologię telekomunikacyjną należy obligatoryjnie zapewnić w nowych budynkach, ani na czyj koszt.
Technologia światłowodowa bowiem wymieniona jest w kontekście budynków użyteczności publicznej. W kontekście budynków wielorodzinnych wymienione są wszystkie popularne technologie dostępowe: optyczna, koncentryczna i po skrętce miedzianej.
Niewykluczone, że rozporządzenie będzie nadal promowana politycznie, jak krok w kierunku światłowodyzacji Polski, choć w praktyce będzie sankcjonować dalsze wykorzystanie dominujących technologii dostępowych: HFC i PSTN/xDSL. Dla branży telekomunikacyjnej wydaje się to korzystne, choć istnieje obawa o spory z inwestorami, które - i czy wszystkie - sieci dostępowe winni zapewnić w nowym budynku.
Niemniej rozporządzenie wspomina o konieczności instalacji na styku sieci budynkowej z publiczną przełącznicy światłowodowej oraz prowadzenie do wszystkich mieszkań par włókien światłowodowych zakończonych w skrzynce lokalowej, która ma umożliwić dalsze rozprowadzenie instalacji mieszkaniowej. Oczywiście wewnątrz budynku ma zostać zapewniona kanalizacja teletechniczna dla kabli telekomunikacyjnych.