Limit inwestycji zagranicznych OFE będzie podwyższany o 5 pkt proc. co dwa lata. Docelowo w 2021 r. fundusze będą mogły inwestować za granicą do 30 proc. aktywów – przewiduje projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zdaniem resortu finansów taki harmonogram zapewni stabilność finansową zgromadzonych w OFE środków.
W uzasadnieniu resort finansów wskazał, że w grudniu 2011 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że polskie przepisy dotyczące inwestycji OFE w innych państwach UE naruszają unijny zakaz ograniczeń w przepływie kapitału. Chodzi o limit 5 proc. aktywów OFE, które fundusze mogą inwestować za granicą.
Dojście do poziomu 30 proc. aktywów OFE inwestowanych za granicą będzie stopniowe – w 2013 r. wyniesie 10 proc., w 2015 r. – 15 proc., w 2017 r. – 20 proc., w 2019 r. – 25 proc., w 2021 r. – 30 proc. Za przedstawionym harmonogramem, jak napisano w projekcie, przemawiają: duży udział OFE w obrocie na GPW, długoletnie papiery wartościowe w portfelach OFE oraz ryzyko kursów walutowych.
– Można przyjąć założenie, iż stopniowe podwyższanie w kolejnych latach limitu lokat w aktywa denominowane w walucie innej niż krajowa będzie przyczyniać się do częściowego obniżenia wartości lokat OFE w skarbowe instrumenty dłużne – podano w uzasadnieniu. W ten sposób zmniejszenie wartości emitowanych skarbowych papierów dłużnych nabywanych przez OFE ma przyczyniać się do zwiększania kosztów obsługi długu Skarbu Państwa.
Zaznaczono, że OFE nie są zainteresowane lokowaniem pieniędzy w aktywa denominowane w walutach obcych (na koniec maja 2012 r. wartość takich inwestycji stanowiła 0,07 proc. portfela OFE wartego 232,9 mld zł). Dodano, że w praktyce decyzje dotyczące dywersyfikacji lokat dokonywanych przez OFE uzależnione będą od kształtowania się sytuacji na rynkach kapitałowych.