Jego udział w PKB Polski jest szacowany na poziomie 3,5 proc., a wartość eksportu usług na poziomie 22,9 mld USD. W 2020 r. w centrach usług biznesowych powstało 13,5 tys. nowych miejsc pracy – wynika z raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2021".
Polski sektor nowoczesnych usług dla biznesu od lat uchodzi za jeden z najprężniej rozwijających się w Europie oraz uznawany jest za jeden z najbardziej stabilnych i perspektywicznych. Pod względem zatrudnienia rok do roku notuje wzrost udziału w rynku pracy. – Wysoka innowacyjność, szerokie możliwości rozwoju, kontakt z nowoczesnymi technologiami i międzynarodowe środowisko pracy to tylko niektóre z czynników zachęcających kandydatów do budowania kariery w branży. Sektor poradził sobie ze zmianami rynkowymi zapoczątkowanymi przez pandemię Covid-19. Z dnia na dzień pracownicy zlokalizowanych w Polsce centrów usług przenieśli się z biur do swoich domów, podtrzymując ciągłość obsługiwanych procesów biznesowych. Co prawda w pierwszej fazie pandemii rynek pracy w sektorze SSC/BPO zahamował swój wzrost, jednak po kilku miesiącach ruszył naprzód – mówi Miłosz Jankowski, menedżer w Hays Poland.
Zdaniem eksperta sektor nowoczesnych usług dla biznesu to stabilna branża, którą coraz chętniej wybierają kandydaci na rynku pracy.
Coraz więcej inwestycji i nowych miejsc pracy
Z wyliczeń ABSL wynika, że wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł w ubiegłym roku 3,9 proc., podczas gdy cała polska gospodarka skurczyła się o 2,7 proc. W 2020 r. wzrosło zatrudnienie do 355 tys., a działalność rozpoczęły 74 nowe centra usług, które stworzyły w sumie 4,8 tys. nowych miejsc pracy. Najwięcej etatów przybyło w Trójmieście (14,1 tys.), Warszawie i Poznaniu.
W sumie w Polsce działają już 1602 centra obsługi procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz badawczo-rozwojowe (R&D). – Analizy pokazują, że obecnie jednym z głównych wyzwań sektora usług biznesowych jest przejście od roli naśladowcy do roli kreatora globalnych trendów, co oznacza konieczność zmiany m.in. w kierunku większej kreatywności i innowacyjności – czytamy w raporcie.