Ważą się przejęcia DT
Urszula Zielińska
Zarząd i rada nadzorcza niemieckiego operatora przez dwa dni będą w Warszawie. Na rynku mówi się, że cel pobytu to rozmowy o przejęciu GTS, a może i Netii. Deutsche Telekom, właściciel marki T-Mobile, stawia na usługi konwergentne. Do nich potrzebuje zarówno sieci mobilnych, jak i stacjonarnych. Tych ostatnich w Polsce ciągle nie ma. – 62 proc. naszych sieci to sieci zintegrowane, dzięki którym możemy zapewnić klientom zakup wszystkich typów usług w jednym punkcie sprzedaży – mówił wczoraj Tim Hottges, odpowiadający za finanse przyszły prezes Deutsche Telekom.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1216357-Waza-sie-przejecia-DT.html#.UibDiD99Gd8 (dostęp płatny)
Microsoft bierze komórki Nokii
Hubert Kozieł, Ł.D.
Odpowiedzialna za telefony komórkowe część liczącego niemal 150 lat fińskiego koncernu trafi do Amerykanów tylko za 5,44 mld euro. Akcje Nokii zyskiwały we wtorek na giełdzie w Helsinkach nawet 49 proc., papiery Microsoftu drożały zaś we Frankfurcie o około 2 proc. – W ten sposób inwestorzy reagowali na to, że Microsoft kupi za 5,44 mld euro (7,2 mld dol.) dział Nokii odpowiedzialny za telefony komórkowe. Nokia udzieli licencji Microsoftowi na swoje patenty. Transakcja wymaga jeszcze akceptacji akcjonariuszy oraz regulatorów i ma zostać sfinalizowana w I kwartale 2014 r.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1216342-Microsoft-bierze-komorki-Nokii.html#.UibDcT99Gd8 (dostęp płatny)
Fuzja gumiaków z kafelkami
Hubert Salik
Nie będzie już telefonów z logo Nokia. Teraz, parafrazując znane hasło reklamowe fińskiej firmy, ludzi łączyć będzie Microsoft. Amerykański koncern kupił fińskiego producenta telefonów – mówiąc kolokwialnie – „po taniości". O 50 proc. więcej zapłaciło Google kilka lat temu za Motorolę. To znak, że w epoce rozwoju technologii, w której przyszło nam żyć, kultowe marki technologiczne mają tylko chwilę chwały. Dekada na topie to już sukces. Los Nokii od dawna wydawał się przesądzony. Na rynków telefonów stała się symbolem oldskulu – zbyt późno reagując na rewolucję funkcjonalną, jaką przyniósł iPhone.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1216387-Fuzja-gumiakow-z-kafelkami.html#.UibDMT99Gd8 (dostęp płatny)
Dla młodych bank w komórce
Anna Cieślak-Wróblewska
Czy nowoczesne technologie wspierają rozwój płatności bezgotówkowych? Odpowiedź, według uczestników panelu o takim tytule, jest oczywista. Istotne jest jednak, że nie dla wszystkich można zastosować te same rozwiązania. Polska nie należy do liderów w zakresie obrotów bezgotówkowych. Jak wynika z ostatniego raportu NBP, blisko 82 proc. płatności to te w gotówce. Co czwarty Polak nie ma rachunku w banku czy SKOK, co trzeci – karty płatniczej. – Mamy też najniższe w Europie wskaźniki, jeśli chodzi o liczebność sieci bankomatów czy terminali płatniczych – mówił Michał Skowronek, dyrektor generalny MasterCard Europe na Polskę.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1216363-Dla-mlodych-bank-w-komorce.html#.UibDZD99Gd8 (dostęp płatny)
Opłata za oglądanie telewizji w komputerze
Renata Krupa-Dąbrowska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad założeniami nowej ustawy w sprawie abonamentu. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy projekt będzie procedowany jako poselski czy jako rządowy. Zgodnie z założeniami opłata ma wynosić miesięczne 10–12 zł od każdego gospodarstwa domowego. Dzisiaj osoby, które posiadają urządzenia służące do odbioru radia i telewizji, powinny płacić 18,65 zł.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1216320-Oplata-za-ogladanie-telewizji-w-komputerze.html#.UibE5D99Gd8 (dostęp płatny)