Łekno to pałucka wieś w Wielkopolsce, w powiecie wągrowieckim. Jest mała, liczy nieco ponad 600 mieszkańców. Aż do XIII w. w Łęknie znajdował się gród książęcy Pałuków, miało tu też siedzibę Opactwo Cystersów. Krystyna Urbańska blisko 20 lat temu wymyśliła popularny dziś Jarmark Cysterski, w przyszłym roku szykuje się okrągły jubileusz, który pani Krystyna znowu będzie organizować. W domu kultury dogląda przygotowań do Wielkopolskiego Zjazdu Sołtysów, który ma się odbyć w Wągrowcu.
Propozycja wójta Wągrowca, by wróciła do pracy, spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Od miesiąca kieruje i biblioteką, i domem kultury – obie placówki połączyły się w 1993 r. Dziś biblioteka mieści się na parterze, by mogli z niej korzystać także niepełnosprawni, dla których zbudowano specjalny podjazd. Cztery lata temu budynek docieplono, wyremontowano dach.
Cztery filie biblioteki gminnej mieszczą się w przepięknych budynkach, które stanowią jednocześnie ośrodki aktywizacji wsi i mają głównie przyciągać młodzież. Krystyna Urbańska właśnie złożyła wniosek do urzędu o powstanie piątej filii, w Potulicach. –Mamy księgozbiór, mamy kadrę, mamy budynek po nieczynnym sklepie, są potrzeby – wymienia jednym tchem.
Biblioteka tętni życiem. Organizuje się tu pokazy „Dary jesieni", prowadzone są lekcje multimedialne, a nawet nauka włoskiego dla dzieci. Są kółka plastyczne, klub seniora, stałe konkursy, np. recytatorski „Złoty klon". Każda filia prowadzi własne zajęcia z dziećmi, w Wiatrowie jest nawet kółko teatralne.
Biblioteka skorzystała z dofinansowania Programu Rozwoju Bibliotek: ma w sumie 22 ogólnodostępne komputery, z czego 12 pracuje w filiach. Każdy mieszkaniec może przyjść i skorzystać z darmowego Internetu. Niedawno placówka otrzymała także drukarkę i laptop.