Już po raz dwunasty „Rzeczpospolita" publikuje Listę 2000 będącą zestawieniem dużych oraz średnich polskich firm. Jak co roku przyznaliśmy nagrody „Dobrej Firmy" dla najdynamiczniejszych i najbardziej efektywnych przedsiębiorstw obecnych na liście, ponadto po raz pierwszy wyróżniliśmy także najlepszych eksporterów. Tu wyróżnienia przyznane zostały w dwóch kategoriach: „Sława Polski" dla liderów w eksporcie oraz „Orzeł Eksportu" dla firm rozwijających eksport najbardziej dynamicznie. Nagrodą specjalną uhonorowano przemysł spożywczy za wyjątkowy wkład w rozwój polskiego eksportu. Wszystkie nagrody wręczono podczas poniedziałkowej gali zorganizowanej wspólnie z Ministerstwem Gospodarki.
To był trudny rok
Z danych nadesłanych przez firmy ujęte w tegorocznym zestawieniu wyraźnie widać, że ubiegły rok nie był dla naszej gospodarki zbyt korzystny. „Zielona wyspa" została lekko podtopiona spowolnieniem, jakie wcześniej mocno dało o sobie znać w całej Europie. I choć łączne przychody 2 tysięcy największych polskich firm w dalszym ciągu rosły, to jednak tempo tego wzrostu znacznie osłabło: jeśli w roku 2011 przychody spółek z Listy 2000 podskoczyły wobec roku 2010 o 15,4 proc., to w roku 2012 w porównaniu do roku 2011 wzrosły o skromne 5,4 proc. Także wzrost całej gospodarki był wolniejszy. Produkt krajowy brutto powiększył się tylko o blisko 2 proc., rosnąć przeszło dwa razy wolniej niż rok wcześniej.
Wzrost przychodów większości ze spółek nie przełożył się w podobnym stopniu na zyski. Łączny wynik z działalności operacyjnej firm na Liście 2000 zmalał o blisko 16 proc. do 73,45 mld zł.
O jedną czwartą wzrosła liczba firm ze stratą na działalności podstawowej, o prawie jedną trzecią (tj. o ponad 20 mld zł) w porównaniu z rokiem 2011 obniżył się skumulowany wynik netto. Zwiększył się zarazem odsetek firm ze stratami, a szczególnie duże problemy odnotowała branża budowlana oraz hutnicza. Jednak o ile w tej pierwszej przyczyną był spadek zamówień na roboty budowlane, o tyle w drugiej do strat polskich hut bardzo mocno przyczyniła się szara strefa handlu tanią stalą z importu, nieobciążoną podatkiem VAT.
Surowcowa czołówka
Czołówka największych firm to branża surowcowa. Już tradycyjnie na pierwszym miejscu znalazł się PKN Orlen. W gronie liderów są także PGNiG, PGE i Lotos, choć skutecznie rywalizuje z nimi portugalski właściciel sieci handlowej Biedronka, Jeronimo Martins. Firmy handlowe i spożywcze stanowią zresztą blisko połowę przedsiębiorstw w tegorocznym zestawieniu Listy 2000.