Praktyczne znaczenie mają z kolei usługi assistance, czyli pomocowe. W zależności od warunków umowy mogą to być np.: pomoc w organizacji leczenia i rehabilitacji, opieka nad dziećmi czy usługi tłumacza.
Uzupełnieniem pakietu dla narciarza jest ubezpieczenie NNW. Zapewni ono poszkodowanemu świadczenie w wysokości określonego procentu sumy ubezpieczenia.
Można również ubezpieczyć sprzęt sportowy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że odszkodowanie za kradzież sprzętu przysługuje tylko wtedy, gdy znajdował się on pod naszą opieką. Jeśli więc pójdziemy na obiad, zostawiając narty przed restauracją i ktoś je ukradnie, na wypłatę pieniędzy nie możemy liczyć. Jeżeli obawiamy się zniszczenia bądź uszkodzenia sprzętu podczas jazdy, to sprawdźmy, czy ochrona obejmuje także dodatkowe wyposażenie, takie jak kask czy gogle, oraz czy towarzystwo obniży odszkodowanie o stopień amortyzacji utraconej rzeczy.
Co zapewnia karta EKUZ
Polacy płacący w naszym kraju składki na ubezpieczenie zdrowotne (lub objęci takim ubezpieczeniem z innego tytułu) mają prawo do bezpłatnych, podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej. Z prawa tego korzystają po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej bezpłatnie przez NFZ. Karta EKUZ obejmuje świadczenia dostępne nieodpłatnie w danym kraju w placówkach mających umowę z tamtejszą kasą chorych (odpowiednikiem NFZ). Dostęp do publicznej służby zdrowia jest możliwy tylko w takim zakresie, jaki mają obywatele danego kraju. Na podstawie EKUZ nie możemy więc liczyć na rekompensatę wszystkich kosztów poniesionych w razie wypadku, gdyż w niektórych państwach UE usługi zdrowotne są częściowo odpłatne. EKUZ nie ma żadnego znaczenia, gdy korzystamy z opieki medycznej w prywatnych placówkach. Ponadto gwarantuje jedynie pokrycie wydatków np. na konsultację lekarską czy opiekę medyczną w szpitalu, nie obejmuje natomiast kosztów ratownictwa na stoku i transportu do Polski.
Co z zimowymi sportami ekstremalnymi
Jazda poza trasą, skialpinizm, tory saneczkowe to zimowe sporty ekstremalne zyskujące coraz większą popularność. Osoby uprawiające je powinny upewnić się przed zakupem wyjazdowej polisy turystycznej, czy dane towarzystwo nie uznaje takich dyscyplin za wyjątkowo ryzykowne. Pozwoli to uniknąć problemów w razie szkody. W zasadzie można przyjąć, że standardowa polisa dla narciarza nie obejmuje takich aktywności.