Piotr Marciniak
, wiceprezes
Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej
reprezentującej interesy lokalnych ISP, opowiadał niedawno na jednej z konferencji, jak to został przedstawiony przez
Krzysztofa Witonia
Aktualizacja: 17.01.2014 09:37 Publikacja: 17.01.2014 09:37
Foto: ROL
Piotr Marciniak
, wiceprezes
Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej
reprezentującej interesy lokalnych ISP, opowiadał niedawno na jednej z konferencji, jak to został przedstawiony przez
Krzysztofa Witonia
, prezesa
Hawe
, jako „pan z Izby od WiFi" . Poczuł się tym lekko dotknięty, bo - podkreślał - oferta lokalnych operatorów w zakresie internetu nie ustępuje temu, co świadczą tacy potentaci jak
Netia
czy
Orange Polska
. W dodatku firmy z jego Izby prowadzą szeroko zakrojone inwestycje w nowoczesną technologią światłowodową, czego być może nie odnotował Witoń, .
I rzeczywiście na wielu lokalnych rynkach, mali ISP wygrywają konkurencję z rynkowymi potentatami. – Startowaliśmy w 2001 roku jako typowa firma trzepakowa, kiedy internet był dobrem deficytowym a TP niewiele robiła, aby ten stan zmienić. Dziś mamy kilkanaście tysięcy klientów, którym świadczymy usługi w technologii światłowodowej i radiowej – mówi Grzegorz Goik, prezes firmy Leon, która startowała w Rybniku. Obecnie po połączeniu z kilkoma innymi lokalnymi ISP Leon operuje w kilku innych miastach Śląska: Wodzisławiu, Żorach, Pszowie, Radlinie i Jastrzębiu Zdroju.
Goik, nie ukrywa, że w rozwoju jego firmy ważna rolę odegrały środki unijne, jakie firma pozyskała w ramach działania 8.4 POIG (budowa sieci ostatniej mili).Pierwszy taki unijny projekt w tehcnolgii FTTH firma realizowała w 2011 roku w Połomi koło Rybnika i już go zakończyła. Obecnie jest w trakcie realzacji dwóch kolejnych takich inwestycji.
Podobną drogę rozwoju, jak Leon, przeszło wielu innych lokalnych ISP. Działająca w Małopolsce (m.in. Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Lanckorona) firma HyperNet była jedną z pierwszych operatorów, które zrealizowały inwestycję w ramach 8.4 POIG. W sumie udało się jej uzyskać takie dofinansowanie na sześć projektów. Pierwsze trzy realizowała w technologii radiowej, jednak w kolejnych postawiła już na światłowody. Operatorzy lokalni są bowiem świadomi, że to właśnie ta ostania technologia ma przyszłości i muszą w nią inwestować.
– Kiedy ubiegaliśmy się o dofinansowanie na pierwszy projekt 8.4 POIG w 2009 roku mieliśmy około 500 klientów, a dziś mamy ich około 4 tys., jednak ciągle realizujemy jeszcze projekty światłowodowe, co da nam możliwość zwiększenia bazy abonentów – mówi Łukasz Bobek, współwłaściciel HyperNetu. I dodaje, że w wielu miejscowościach na obszarze swego działania ma ona więcej klientów niż Orange Polska.
W działaniu 8.4 POIG do rozdysponowania było 200 mln euro środków pomocowych. Przy czym w zależności od regionu, gdzie inwestowali, przedsiębiorcy mogli otrzymać od 50 do 70 proc. dofinansowania. W dziewięciu ogłoszonych konkurach Władza Wdrażającą Programy Europejskie zatwierdziła do dofinansowania z 579 z 1490 zgłoszonych projektów, co daje skalę inwestycyjną w wysokości 438 mln euro. Te pieniądze sprawiły, że dziś potencjał polskich lokalnych ISP jest spory.
Wartość zatwierdzonych projektów
(mln zł)
Źródło: UKE
Dostrzega to np. Netia, która pod koniec ubiegłego roku zwróciła się do nich z ofertą współpracy, by dzierżawić od nich infrastrukturę. Operator chce do tego wykorzystać swą internetową platformę zakupową X-Trade, którą zamierza udostępnić lokalnym ISP.
- Chcemy by platforma stała się swojego rodzaju portalem aukcyjnym, na którym będziemy ogłaszać zapotrzebowanie na daną infrastrukturę. W niektórych przypadkach wielu operatorów będzie miało możliwość dojścia do tej samej lokalizacji, w niektórych nie. Stąd pomysł zbierania ofert w ten sposób – mówi Magdalena Plichta, dyrektor departamentu aktywacji i realizacji usług w Netii. Podkreśla ona, że wiele z lokalnie działających organizacji korzysta z dofinansowana środkami UE i ma świetnie rozbudowaną, nową infrastrukturę światłowodową.
- Chcemy stworzyć bazę 100 firm, z którymi będziemy mogli współpracować w zakresie dzierżawy infrastruktury i usług. Prace te już trwają, odbyło się wiele spotkań z operatorami, którzy deklarują chęć współpracy z nami. Mamy już pierwsze sukcesy zakończone kontraktami i zamówieniami ze strony Netii. Najwięcej spotkań odbyło się w woj. śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Następny etap to Polska centralna i północna – tłumaczy Plichta.
Grzegorz Janikowski
z działu pozyskiwania i optymalizacji infrastruktury w Netii nie ukrywa natomiast, że celem tego działania jest obniżenie kosztów dzierżawienia infrastruktury. – Jednak zarówno my, jak i oni możemy zyskać na takiej współpracy – mówi Janikowski.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Piotr Marciniak
, wiceprezes
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
ZE PAK, Polkomtel, Netia i Cyfrowy Polsat to firmy, z których władz założyciel Polsatu wyrzucił dzieci. To jednak nie koniec sukcesyjnej wojny. Jakie mogą być jej skutki?
Dziś gorący dzień w grupie Cyfrowy Polsat. Giełdowa spółka zmieniła już skład rad nadzorczych Netii i Polkomtelu, odwołując z nich synów założyciela Polsatu.
Od piątku Netia ma problemy z siecią w całej Polsce. Użytkownicy z całego kraju zgłaszają, że nie mają dostępu do internetu i telewizji. W końcu jest komunikat, co się dzieje.
Lista operatorów, których rabaty za terminowe płatności sprawdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jest dłuższa o Orange Polska.
Inżynierowie od chmury obliczeniowej skusili Zygmunta Solorza. Akcje K2 Holding drożeją na środowej sesji silnie po tym jak we wtorek już po sesji spółka ujawniła, że zamierza sprzedać Oktawave. Warunkową ofertę złożyła Netia z Grupy Cyfrowy Polsat.
Sisu Capital chce odebrania Mennicy Polskiej i FIZ-owi praw z akcji telekomu. Zanosi się na długi proces.
Wartość polskiego rynku dostępu internetu przekroczyła już 5 mld zł - ogłosiło UKE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas