Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia (w czwartek) rano, w warszawskim Sądzie Okręgowym rusza proces wytoczony w 2015 roku Mennicy Polskiej, jednej z jej spółek zależnych oraz FIP 11 FIZ Aktywów Niepublicznych przez fundusz Sisu Capital Master Fund.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej", już na tej pierwszej rozprawie sąd chciał przesłuchać świadków, ale czy to się uda, nie jest pewne. Nie wiadomo jeszcze, czy wszystkie osoby odebrały sądowe wezwania.

Wszystkie wymienione podmioty to byli lub obecni znaczący akcjonariusze Netii. Sisu, który posiada nieco ponad 12 proc. akcji i głosów na walnym zgromadzeniu telekomunikacyjnej firmy, domaga się, aby sąd zakazał pozwanym wykonywania prawa głosu z akcji Netii nabytych przynajmniej od 28 kwietnia 2014 roku.

Uważa bowiem, że Mennica Polska i FIZ działały w porozumieniu i powinny były w związku z tym ogłosić wezwanie na akcje telekomu oraz informować Komisję Nadzoru Finansowego o przekraczaniu kolejnych progów w kapitale spółki.

Mennica od początku odrzuca zarzuty Sisu. Po pierwsze, podkreśla, że jej pozwana spółka zależna – Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower SKA – w dniu daty pozwu nie posiadała akcji Netii.

W sprawozdaniach finansowych Mennica informuje, że jest akcjonariuszem TFI zarządzającego FIP 11 FIZ AN. Dysponuje jednak 49,3 proc. kapitału TFI i podkreśla, że go nie kontroluje.

Za bezpodstawne uważa zarzuty Sisu także Zbigniew Jakubas, znaczący akcjonariusz Mennicy (wraz z córką dysponuje blisko 55 proc. walorów) i przewodniczący rady nadzorczej Netii.

Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej, sygnalizował zaś, że konflikt z Sisu ma swój początek w niesfinalizowanych rozmowach inwestorów. – To rewolta Sisu, która zmierza do tego, abyśmy zaproponowali im odkupienie pakietu po nierynkowej cenie. Takie propozycje były już nam składane – mówił Zambrzycki. – Kupowaliśmy akcje przez osiem miesięcy, powoli po 1–1,5 proc. – przekonywał.

Według dostępnych danych FIP 11 FIZ AN dysponuje ponad 21 proc. akcji Netii. Mennica Polska zaś – ponad 17,9 proc. Przegrana w sporze z Sisu oznaczałaby dla nich konieczność skupienia z giełdy około jednej trzeciej akcji Netii. To obecnie koszt około 0,5 mld zł.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ