Tegoroczna inwentaryzacja przeprowadzona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazała, że technicznej możliwości korzystania z Internetu nie ma w Polsce 8 proc. miejscowości – wynika z prezentacji wiceprezes urzędu Lidia Kozłowskiej oraz Marzeny Śliz, radca prezesa UKE.
Tym samym odsetek jest niższy niż po ubiegłorocznej inwentaryzacji opisującej stan z 2013 r.: wówczas gdy liczba miejscowości bez dostępu sięgała 5,63 tys. - około 10 proc., rosnąc w porównaniu z 2012 r. o 2 pkt. proc.
Marzena Śliz zaznaczała w poniedziałek, że miejscowości pozbawione dostępu do Internetu to głównie miejscowości zamieszkałe przez mniej niż 100 osób, a co za tym idzie procent wykluczonych (z przyczyn technicznych) obywateli jest mniejszy.
Przedstawicielki UKE wskazały także, że na mapie Polski jest nadal niewiele miejsce z łączami szerokopasmowego dostępu w standardzie NGA. W miejscowościach zamieszkałych przez więcej niż 5 tys. osób z takich łączy korzysta około 30 proc. użytkowników.
UKE jeszcze nie opublikował sprawozdania z inwentaryzacji sieci, choć jest ono gotowe od pewnego czasu. W tym roku zrobi to wyjątkowo późno. Zwykle publikacja pojawia się w okolicach sierpnia.