W 2000 roku za 20 mln euro wybudowali w Jaśle nowoczesny zakład produkcji parkietu panelowego Baltic Wood. Z czasem rozpoczęli ekspansję na rynek rosyjski, ukraiński i zachodnioeuropejski. We wrześniu w Jaśle–Warzycach otwarto nową halę. Dzięki niej produkcja krzeseł wielkoseryjnych wzrosła z 14 tys. do 17 tys. dziennie.
W ostatnim czasie prężnie rozwija się nowa marka Nowego Stylu – Forum Seating, która specjalizuje się w fotelach i krzesłach do sal audytoryjnych, kinowych, a przede wszystkim na stadiony i do innych obiektów sportowych. Powstała m.in. z myślą o Euro 2012.
– Chcemy wykorzystać szansę, jaką daje Euro. Nasze krzesła są już m.in. na stadionie w Düesseldorfie – mówi Krzysztof Duliński, rzecznik firmy.W zeszłym roku sprzedaż spółek wchodzących w skład grupy, działających w branży meblarskiej, wyniosła 655 mln zł, a przychody z eksportu 496 mln zł. Do grupy należy 15 spó-łek: pięć w Polsce, trzy na Ukrainie, dwie w Rosji oraz po jednej we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech. Zatrudnia blisko siedem tysięcy
[srodtytul]Ambitna międzynarodowa strategia[/srodtytul]
Adam Góral, współwłaściciel i prezes Asseco Poland, wprowadzał spółkę na warszawską giełdę jeszcze pod nazwą Comp Rzeszów. Strategicznym partnerem został wówczas Prokom Software i wydawało się, że Asseco stanie się tylko jedną z wielu spółek Ryszarda Krauzego. Tymczasem to Asseco przejęło Prokom Software, co z pewnością zostanie uznane za jedno z większych wydarzeń gospodarczych minionego roku.
Ekspansję na europejskie rynki Asseco zaczęło od naszych południowych sąsiadów. Najpierw przejęło słowacki Asset Soft, a następnie odkupiło od Prokomu udziały w czeskiej PVT. Potem doszły kolejne przedsiębiorstwa w Rumunii i Niemczech. Wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie kolejnych przejęć, m.in. na Bałkanach, w Austrii i w Niemczech.
Adam Góral zaczynał jako wykładowca w rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej, ale szybko porzucił myśli o karierze naukowej i założył własną firmę Jazcoop, która produkowała keczup. Sukcesem okazała się jednak nie sprzedaż pomidorowej masy, ale opracowanie systemu informatycznego dla banków spółdzielczych. Adam Góral postawił więc na informatykę. W porozumieniu z warszawską firmą informatyczną utworzył Comp Rzeszów, który zdominował informatyzację banków spółdzielczych.Dziś Asseco jest przygotowane do zrealizowania każdego zamówienia w sektorze finansowo-bankowym w Europie. W oprogramowaniu dla przedsiębiorstw specjalizuje się natomiast Asseco Business Solution powstałe z połączenia przejętych pięciu firm.
[srodtytul]Jak wybieraliśmy najdynamiczniejsze spółki[/srodtytul]
Na podstawie danych finansowych z lat 2003 – 2006 wytypowaliśmy trzy, naszym zdaniem, najlepsze spółki województwa. Przy ocenie wzięliśmy pod uwagę wiele wskaźników finansowych.
Wśród nich najistotniejszym była dynamika przychodów ze sprzedaży, a także rentowność sprzedaży.
Ponadto wyliczenia uwzględniają zwrot z aktywów (ROA), zwrot z kapitału (ROE), marżę zysku operacyjnego oraz dynamikę aktywów i kapitałów. Wybór dokonywany był metodą punktową. Za każdy wskaźnik firma otrzymywała określoną liczbę punktów. Najwięcej punktów przyznawaliśmy za dynamikę oraz rentowność sprzedaży. Zestawienie firm przygotowaliśmy na podstawie opublikowanej przez „Rz” w kwietniu Listy 500. Dane zostały uzupełnione o firmy, które zamieściły swoje sprawozdania w Monitorze Polskim B. Dane spółek giełdowych pochodzą ze sprawozdań dla KNF.