Najważniejszą, a zarazem najdroższą książką z polskiej perspektywy jest „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika. Na światowych aukcjach cena tego starego druku dochodzi do 2 mln dolarów.
Niepodważalne pierwsze miejsce przysługuje jednak „Biblii Gutenberga”. Kompletny egzemplarz został sprzedany w 1985 r. za 5 mln dolarów. Od czasu do czasu pojawiają się na aukcjach fragmenty lub pojedyncze strony wyceniane na 20 – 50 tys. dolarów. Kupując „Biblię” strona po stronie trzeba by wydać około 20 mln dolarów.
Cenę 5,2 mln dolarów osiągnął w 2006 r. zbiór dzieł Szekspira „Comedies, Histories and Tragedies” z 1623 r. Kolejny rekord to 4,5 mln dolarów za przepięknie ilustrowany album „Traité des arbres fruitiers” z lat 1805 – 1809 poświęcony owocom. Jego autorami byli Pierre Antoine Poiteau i Pierre Jean Franćois. Za 4 mln dolarów sprzedano pierwodruk atlasu Ptolemeusza „Cosmographia” z 1477 r.
Oprócz dzieł fundamentalnych najwyżej cenione są księgi o wyjątkowych oprawach, wypełnione pięknymi drzeworytami i miedziorytami. Na przykład pierwszy atlas świata Gerarda Mercatora z 1595 r. został wylicytowany za 781 tys. dolarów.
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, najdroższe są księgi pisane w języku ojczystym. Obok starych druków na aukcjach pojawiają się bardzo ciekawe nowsze pozycje, np. wydawane w 50 – 100 egzemplarzach książki Towarzystwa Bibliofilskiego sprzed drugiej wojny światowej. Wysoko cenione są unikatowe dzieła Samuela Tyszkiewicza, który tworzył we Florencji. Pojedyncze egzemplarze np. „Sonetów” Adama Mickiewicza kosztują kilkanaście tysięcy złotych.