Miniony rok przyniósł radykalną zmianę w otoczeniu rynkowym funduszy inwestycyjnych. Gwałtownie zmniejszyły się wszystkie wskaźniki – aktywa zarządzane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ich przychody i zyski. W takich warunkach wygranymi okazały się te podmioty, które miały najmniejsze straty – z reguły te mniejsze i oferujące bardziej konserwatywne produkty. Znamienne, że w pierwszej piątce nie ma ani jednego lidera z ubiegłego roku.

TFI SKOK, zwycięzca w naszym rankingu za 2008 r., stracił tylko 3 proc. swoich aktywów. Przychody zmniejszyły się o ok. 2,8 proc. Ale ponieważ jest to młode towarzystwo, które na dobre rozpoczęło działalność w połowie 2007 r., zyski za 2008 r. udało się pomnożyć ponad 15-krotnie. Nie są to wielkie kwoty (wzrost do 1,5 mln zł), ale to jedyny podmiot, który mógł się pochwalić zwiększeniem zysku netto (wśród badanych przez „Rz” TFI). Niezłe również okazały się wyniki za zarządzanie – wartość aktywów w wyniku decyzji inwestycyjnych spadła w 2008 r. o 5,3 proc.

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajęło TFI PZU – także mało agresywny podmiot na rynku funduszy inwestycyjnych. Aktywa skurczyły się „tylko” o 13 proc., a przychody o 17,7 proc. TFI PZU jako jedną ze swoich kluczowych działalności traktuje bowiem pracownicze programy emerytalne, z których pieniądze raczej nie są wycofywane. TFI, które zajęło trzecie miejsce, czyli PKO BP – co prawda musiał borykać się z silnym zmniejszeniem aktywów (o 51 proc.), ale przychody spadły „tylko” o 18,7 proc., a zysk – o 16,5 proc.

W kategorii zmiana wartości aktywów, przychodów i zysków najlepsze było TFI SKOK, pod względem wartości ROE wygrał PKO TFI, a wyników z zarządzania – KBC TFI (jako jedyny miał dodatni wynik na zarządzaniu).

[ul][li]** [/li][/ul] [ramka]Wybierając najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych, braliśmy pod uwagę zmianę sytuacji w spółce. Uwzględniliśmy wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE), zmianę przychodów (procentowo i nominalnie) oraz zmianę zysku (procentowo i nominalnie). Poza elementami, które są ważne dla akcjonariuszy tych podmiotów, uwzględniliśmy też czynniki istotne dla klientów – dynamikę aktywów w zarządzaniu (pokazuje to zainteresowanie ofertą danego towarzystwa) oraz wyniki inwestycyjne. W tym ostatnim przypadku, w odróżnieniu od poprzednich rankingów, analizowaliśmy średnią ważoną aktywami stopę zwrotu ze wszystkich funduszy za 2008 r. [/ramka]