Z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wynika, że aż o 111,5 proc. (do poziomu 12 proc.) wzrósł w ubiegłym roku udział opóźnień w spłacie kart kredytowych. W rezultacie wśród kredytów dla gospodarstw domowych to właśnie zadłużenie na kartach kredytowych było najgorzej spłacane.
W większości przyczyną tego faktu najprawdopodobniej były problemy kredytobiorców będące skutkiem kryzysu finansowego. W przypadku utraty pracy i braku odpowiedniej ilości oszczędności wiele osób próbowało przetrwać trudny okres zadłużając się na otrzymanej wcześniej karcie kredytowej. Niestety części z nich nie udało się szybko znaleźć nowej pracy i w ten sposób powstał przeterminowany dług na kartach.
Kryzys to jednak nie jedyna przyczyna opóźnień. Część osób nie dokonywało terminowej spłaty karty, gdyż nie rozumiały zasad funkcjonowania kredytu w karcie. Potwierdzają to informacje KNF, który w ubiegłym roku otrzymał 250 skarg związanych z korzystaniem z tego rodzaju produktów bankowych. Większość z nich wynikała jednak z niewystarczającej wiedzy klientów na temat kart kredytowych.
Ten brak zrozumienia bankowych zasad w wielu przypadkach był bardzo kosztowany. Oprocentowanie kart kredytowych sięga 20 proc. w skali roku. Poza tym banki naliczają również różnego typu opłaty windykacyjne. Dlatego decydując się na kartę warto poznać mechanizm jej funkcjonowania.
[srodtytul]Nieoprocentowany kredyt nie obejmuje wypłat gotówki[/srodtytul]