Jeżeli student regularnie zarabia, może zaciągać kredyty na takich samych zasadach jak każdy inny klient banku. Do wyjątków należy debet lub kredyt w rachunku. Niektóre konta studenckie są pozbawione takiej opcji (choć np. w BGŻ kredyt w koncie studenckim jest tańszy w porównaniu ze standardowym rachunkiem).
Oczywiście, jeśli młody człowiek zdecyduje się na ogólnodostępne konto, będzie mógł się ubiegać o kartę kredytową, pożyczkę gotówkową czy kredyt na zwykłych zasadach. Szczegółowe kryteria oceny zdolności kredytowej każdy bank ustala we własnym zakresie. Różne są też podejścia do kwestii dokumentowania dochodów. Generalna zasada jest taka, że procedura powinna być najprostsza w instytucji, do której trafiają dochody kredytobiorcy; wówczas nie trzeba ich dodatkowo weryfikować.
[wyimek]3 tys. zł to maksymalny limit na karcie kredytowej dla studenta[/wyimek]
W praktyce student, zwłaszcza mieszkający z rodzicami i utrzymywany przez nich, może nie mieć dostatecznie wysokich dochodów przechodzących przez rachunek bankowy. Może być na przykład tak, że dorywczo pracuje, ale pieniądze (np. za udzielanie korepetycji) otrzymuje gotówką do ręki, a nie na rachunek bankowy. Przy zwykłych kryteriach oceny zdolności kredytowej takiej osobie trudno będzie pożyczyć pieniądze w banku. Tylko w kilku instytucjach studenci oceniani są w inny sposób.
MultiBank przygotował specjalną procedurę dla studentów ubiegających się o Visę Credit. Podstawą do przyznania tej karty są informacje o przebiegu studiów, takie jak np. średnia ocen, udział w wymianach studenckich czy uzyskane certyfikaty językowe. Dodatkowo występujący o tę kartę musi od pół roku regularnie zasilać swoje konto w MultiBanku. Maksymalny dostępny w ten sposób limit kredytowy to 3 tys. zł.