Przeszło 43 proc. gospodarstw domowych w Unii Europejskiej – z różnych powodów – nie korzysta z dostępu do internetu – wynika z badania [b]E-Communications Household Survey[/b], w ramach którego badano konsumpcję, dostępność i opinię na temat usług telekomunikacyjnych w krajach Unii Europejskiej. Łącznie, w okresie listopad – grudzień 2009 r., przebadanych zostało prawie 27 tys. respondentów w wieku 15 lat i powyżej. Próba dla Polski wyniosła 1000 respondentów i została dobrana po równo pośród mieszkańców wsi, małych i średnich miast oraz dużych aglomeracji. Badania w naszym kraju przeprowadził TNS OBOP.
[srodtytul]Telefon stacjonarny jest passe[/srodtytul]
W Polsce pod koniec ubiegłego roku penetracja usługami dostępowymi wyniosła 52 proc. gospodarstw domowych. Dostęp do jakichkolwiek usług telefonicznych w sieci stacjanarnej lub komórkowej deklarowało 96 proc. Polaków. Dla całej Unii ten odsetek wynosił 98 proc.
Polska znalazła się pośród krajów, których mieszkańcy najszybciej rezygnują ze stacjonarnych telefonów. W ciągu roku od poprzedniego badania (listopad – grudzień 2008 r.) odsetek gospodarstw domowych, który zadeklarował wyposażenie wyłącznie w telefon komórkowy wzrosło o 12 pkt. procentowy do 44 proc. Średnia dla UE, to 25 proc. Taki sam skok jak Polska liczby gospodarstw tylko z komórkami zanotowała Słowacja, a Finlandia i Szwecja skok o 10 pkt. procentowych. Jednocześnie nasz kraj zanotował 5-proc. spadek liczby gospodarstw korzystających tylko z telefonów stacjonarnych oraz z obu typów telefonów. Spadek popularności telefonii stacjonarnej nie jest wcale trendem paneuropejskim. W wielu krajach wzrosła liczba gospodarstw korzystających z obu typów telefonii (Portugalia + 16 pkt. proc., Łotwa +13 pkt. proc., Francja +12 pkt. proc., Węgry +9 pkt. proc., a w niektórych krajach – Portugalii, na Węgrzech, we Francji – spada liczba gospodarstw korzystających tylko z telefonii komórkowej.