Ostatnio uwagę skupiają konsultacje dotyczące kształtu tzw. Bazylei III, czyli nowych przepisów regulujących działalność banków na świecie dla uniknięcia kolejnego kryzysu. Generalnie rzecz biorąc, przepisy te mają doprowadzić do wzmocnienia kapitałowego banków oraz lepszego zarządzania przez nie płynnością.
W krajach Unii Europejskiej regulacje te wchodzą w życie za pośrednictwem kolejnych dyrektyw dotyczących wymogów kapitałowych (CRD II do CRD IV). Część z nich będzie miała wpływ na to, w jaki sposób banki będą w przyszłości kredytowały nieruchomości i refinansowały swoją działalność.
W przypadku Polski obok wprowadzonej już rekomendacji T i dyskutowanej rekomendacji S2 nowe międzynarodowe regulacje mogą być poprzez skalę i sposób kredytowania kolejnym czynnikiem wpływającym na tempo rozwoju naszego rynku nieruchomości.
[srodtytul]Banki pod lupą[/srodtytul]
Jednym z pierwszych przepisów, które już niebawem będą obowiązywały również w Polsce, jest tzw. limit dużych zaangażowań. Do niedawna wielkość pojedynczego kredytu była ograniczona do 25 proc. funduszy własnych banku. Obecnie banki nie będą mogły pożyczyć jednemu klientowi więcej niż 150 mln euro, bez względu na wysokość posiadanych funduszy.