Zakup samochodu można sfinansować specjalnym kredytem na ten cel lub gotówkowym. Ten pierwszy jest niżej oprocentowany. Stawki wahają się od 6,8 do 14 proc. Natomiast za kredyt gotówkowy płaci się od mniej więcej 10 proc. do prawie 20 proc. w skali roku. Oprocentowanie kredytów samochodowych zależy od kilku czynników. Liczy się przede wszystkim to, co chcemy kupić. Tańsze są kredyty na auta nowe niż na używane. A w przypadku samochodów używanych istotny jest wiek pojazdu. Przeważnie im auto starsze, tym oprocentowanie kredytu wyższe.
Wysokość odsetek może też zależeć od wkładu własnego. Tu także obowiązuje zasada, że im klient wykłada więcej własnych pieniędzy, tym mniej zapłaci za pożyczone w banku. Średnia prowizja za udzielenie kredytu samochodowego wynosi 2 proc. W przypadku kredytów gotówkowych często dochodzi nawet do 5 proc. Kredyty przeznaczone na finansowanie aut są tańsze od gotówkowych dlatego, że zabezpieczenie ich spłaty jest lepsze. Zabezpieczeniem może być np. zastaw rejestrowy, przewłaszczenie auta na rzecz banku, cesja polisy ubezpieczeniowej (wykupienie polisy jest obowiązkowe).
Powoduje to, że auto do momentu spłaty kredytu nie może być sprzedane bez zgody banku. A jeśli zostanie skradzione, pieniądze z odszkodowania najpierw pójdą na spłatę kredytu. Są banki, które nie wymagają takich zabezpieczeń, ale wtedy kredyt jest droższy. Czasami proponowane są dodatkowe formy zabezpieczenia pożyczki. Można wykupić np. ubezpieczenie od utraty pracy czy polisę na życie.
Gdy kupimy auto za kredyt gotówkowy, bank nie będzie ustanawiał na samochodzie żadnych zabezpieczeń. Nie będzie więc problemu z szybką sprzedażą pojazdu. Klient nie będzie też zmuszony do wykupienia polisy AC (przy kredycie specjalistycznym banki często tego wymagają). W przypadku kredytów samochodowych niektóre instytucje żądają, by klient wniósł minimalny wkład własny; na ogół wynosi on 10 – 20 proc. wartości auta. Kredytem gotówkowym możemy sfinansować cały wydatek pod warunkiem, że mamy dostatecznie wysoką zdolność kredytową.
Maksymalny czas spłaty kredytu samochodowego jest dłuższy niż gotówkowego. Pożyczki na nowe auta są udzielane nawet na 10 lat. Natomiast w przypadku samochodów używanych w niektórych bankach suma maksymalnego okresu spłaty i wieku auta nie może przekraczać 10 – 12 lat. Jeśli więc samochód jest dość wiekowy, trzeba go kupić za własne oszczędności lub za kredyt gotówkowy.