Ta zasada jest tak samo ważna w prowadzeniu firmy. Należy stosować różne strategie, ale też wiedzieć, kiedy się z nich wycofać.
Inna rada Sun Tzu, którą prezes Jagiełło poleca, to: „Kto zna wroga i zna siebie, temu nic nie grozi choćby w stu bitwach. Kto nie zna wroga, a zna siebie, czasami odnosi zwycięstwo, a czasami ponosi klęskę. Kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce". To, według Jagiełły, nic innego, jak zachęta do badań marketingowych, oceny konkurencji, poznawania swoich silnych i słabych stron po to, aby móc odnosić sukcesy na konkurencyjnym rynku.
– W zrozumieniu współczesnej światowej gospodarki może pomóc takie historyczne ujęcie, o jakie pokusił się David Landes, emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda, w słynnej pracy „Bogactwo i nędza narodów" – mówi Jagiełło.
Landes, z wykształcenia i historyk i ekonomista, badał i opisał, jak przez wieki przebiegała konkurencja między państwami, a nawet kontynentami. Wykazał, jak ważna jest rola państw liderów na poszczególnych kontynentach.
– Ciekawy jest w tej książce wątek demokracja vs autorytaryzm – mówi Jagiełło. – Historyk wykazuje, że kraje demokratyczne zawsze rozwijały się ekonomicznie i technologicznie szybciej. A dlaczego? Bo wolna myśl nie jest w nich tłumiona. Warto pamiętać o tej prostej zasadzie. Wolna myśl w strukturach firm, otwarcie na wszelkie pomysły i inicjatywy, sygnały o nowych modach i zapotrzebowaniach zawsze dobrze przysłużą się biznesowi.
Historyczne pasje prezesów przekładają się na działania sponsorskie instytucji, którymi kierują. IDMSA inwestuje w edukację historyczną, a PKO BP chociażby w kosztowną renowację obrazu „Bitwa pod Grunwaldem" w Muzeum Narodowym. Powszechnie wiadomo też, że historią fascynuje się prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki. Nie dziwi więc, że BZ WBK jest mecenasem powstającego właśnie filmu „1920 Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Chce przypomnieć o wielkim sukcesie Polaków w walce o zachowanie niepodległości odzyskanej po 123 latach niewoli. Film będzie w całości zrealizowany w najnowszej, stereoskopowej technice 3D.
– Bitwa warszawska jest jednym z wielkich zwycięstw polskiego oręża, które nie doczekało się jeszcze swojej ekranizacji. Taki film powinien powstać już dawno. Brakuje w naszej kulturze świadectw sukcesów Polaków – tłumaczy Morawiecki. – Poza tym chcemy też przypomnieć rolę, jaką instytucja mecenatu powinna odgrywać we współczesnych realiach.
Także w sprawie filmu rodzimi i zagraniczni twórcy pukają do Igora Chalupca, byłego prezesa PKN Orlen, obecnie szefa Icentis Corporate Solutions i Icentis Capital. Są to artyści zainteresowani biografią Poli Negri, bo Igor Chalupec jest stryjecznym wnukiem tej ikony stylu i międzynarodowej gwiazdy kina.
– Rodzinne powiązania sprawiły, że bardzo zainteresowałem się i życiem Poli Negri, która właściwie nazywała się Apolonia Chałupiec, i czasami, w jakich przyszło jej walczyć o marzenia. Bo była to przecież osoba, która do Hollywood trafiła z małego Lipna, z ulicy Garncarskiej pełnej warsztatów – opowiada Igor Chalupec. – Studiując takie niezwykłe, historyczne biografie, również twórców dzisiejszych potęg finansowych, biorę zawsze pod uwagę społeczny i ekonomiczno-historyczny kontekst, w jakim musieli działać. I historia uczy, że sukces towarzyszy umiejętności wykorzystania chwili.
Zbigniew Jagiełło
– prezes PKO Banku Polskiego (wycena rynkowa to 52 mld zł). Członek zarządu Związku Banków Polskich. Był prezesem Pekao/Alliance TFI. W 2001 r., po połączeniu Pekao/Alliance TFI z Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych, został prezesem Pioneer Pekao TFI i Pioneer Pekao Investment Management. W 2006 r. został szefem dystrybucji Pioneer Investments w regionie Europy Centralnej i Wschodniej (CEE). Był szefem rady nadzorczej Pekao Financial Services, wiceprzewodniczącym rady Pekao Pioneer PTE i członkiem rady Ciechu i Banku Pocztowego. Pełnił też funkcję szefa Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. W 2007 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku był laureatem Orła „Rzeczpospolitej" i zwycięzcą konkursu „Lider polskiego biznesu".
Rafał Abratański
– wiceprezes i jeden z głównych akcjonariuszy DM IDMSA. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studium Menedżerskie pod patronatem Ministerstwa Przemysłu i Handlu. W Krakowskim Domu Maklerskim (obecnie DM IDMSA) rozpoczął pracę w 1998 r., początkowo jako dyrektor, a następnie członek zarządu.
Grzegorz Leszczyński
prezes i jeden z głównych akcjonariuszy DM IDMSA. W latach 1993 – 1994 zarządzał Domem Maklerskim Instalexport, pracował także w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych na stanowisku asystenta koordynatora programu powszechnej prywatyzacji. Był też prezesem m.in. DM Certus i DI Banku Współpracy Europejskiej. W Optimus Pro pracował jako dyrektor ds. inwestycji, w Krakowskim Domu Maklerskim (obecnie DM IDMSA) do 1998 r. był dyrektorem generalnym.
Igor Chalupec
– prezes ICENTIS Corporate Solutions i ICENTIS Capital. Od 1998 r. członek Komitetu Regulacji Nadzorczych przy Związku Banku Polskich. W latach 2000 – 2003 wiceprezes Banku Pekao, w latach 2000 – 2004 wiceminister finansów, a w latach 2004 – 2007 prezes PKN Orlen. To za jego prezesury nastąpiła finalizacja przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach. Członek wielu rad nadzorczych: PZU Życie (2008 – obecnie), Budimex (2007 – obecnie), Unipetrol (2005 – 2007), Pioneer Pekao Investment Management (2001 – 2003), Giełdy Papierów Wartościowych (1995 – 2003) i Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Historia IDMSA
DM IDMSA działa na rynku od 1993 r. Początkowo jako Krakowski Dom Maklerski, od 2001 r. jako Internetowy Dom Maklerski. W 2006 r. spółka przyjęła nazwę Dom Maklerski IDMSA. To pierwsze w Polsce biuro maklerskie, które z sukcesem przeprowadziło własną ofertę publiczną akcji o wartości 18 mln zł i zadebiutowało na giełdzie. 1 grudnia ubiegłego roku DM IDMSA i fundusz Abris Capital Partners podpisały z WestLB AG umowę zakupu WestLB Bank Polska. IDMSA nabył 45 proc. akcji banku, który funkcjonuje pod nazwą Polski Bank Przedsiębiorczości. Planowane jest jego upublicznienie. Wycena rynkowa IDMSA przekracza obecnie 560 mln zł.