Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
zaczyna branżowe konsultacje nad wprowadzeniem w Polsce cyfrowego radia. Przechodząca na cyfrowe nadawanie naziemne telewizja zwolni niektóre częstotliwości (pasmo VHF, tzw. pasma III: 174 – 230 MHz), które przydać się mogą radiowcom.
- Wzrosło więc w ostatnim czasie zainteresowanie tą technologią i wiele krajów bądź już uruchomiło stałą emisję cyfrową w standardzie DAB+ (Niemcy, Szwecja) bądź przystąpiło do opracowywania planów działań i strategii – podaje KRRiT, która chce wiedzieć, jak radiowcy widzą nowy standard.
Konsultacje zawierają m.in. pytania, czy nowa technologia powinna być udostępniana nadawcom, którzy dziś nie działają w eterze, kto miałby wybierać stacje do nadawania w takim systemie, i czy niektóre kanały powinny być objęte obowiązkiem nadawania (must carry). Urzędnicy chcą też wiedzieć, czy zdaniem radiowców pasmo UKF FM po zwolnieniu powinno pozostać nadal pasmem radiowym, i czy warto by ich zdaniem wykorzystać je na potrzeby radiofonii lokalnej i regionalnej w standardzie DRM+.
Jak podaje KRRiT, w połowie 2013 r. powstanie możliwość budowy jednego lub dwóch, a po roku 2015 - trzech multipleksów DAB w paśmie III. W okresie przejściowym, do lipca 2013, możliwa jest eksploatacja niepełnej sieci DAB, która docierałaby średnio do ok. 50 proc. obszaru kraju.