Firma badawcza Analysys Mason przedstawiła raport na temat możliwości zrealizowania celów Agendy Cyfrowej 2020, która przewiduje zapewnienie 100 proc. obywateli Unii Europejskiej szerokopasmowego dostępu do internetu o prędkości 30 Mb/s i o prędkości 50 Mb/s połowie z nich. Wedle szacunków firmy badawczej w Polsce - z wykorzystaniem technologii przewodowych - podstawową usługę uda się zapewnić 59 proc. konsumentów, bardziej zaawansowaną - tylko dla 35 proc. obywateli.
Polska zrealizuje zatem ogólne cele Agendy w 94 proc., ale jako jedno z czterech państw nie będzie w stanie zrealizować bardziej ambitnego celu odnośnie usługi 100 Mb/s (poza Polską także Grecja, Słowacja i Bułgaria). Mniejszy zasięg NGA będzie natomiast jeszcze w pięciu państwach europejskich (najmniejszy - 91 proc. - w Rumunii).
- Wedle naszej prognozy LTE-Advanced będzie w stanie zapewnić realne przepływności na poziomie 100 Mb/s tylko w specyficznych warunkach (1-2 użytkowników na komórkę, zewnętrzne CPE, wąskie sektory stacji bazowych). Przed 2020 r. nie będą również dostępne usługi satelitarne 100 Mb/s po akceptowalnych dla rynku masowego cenach. Dlatego obie te technologie radiowe wykluczamy z prognozy zasięgu usług 100 Mb/s - piszą analitycy Analysys Mason.
Niemniej ich zdaniem LTE będzie kluczowe dla realizacji pokrycia usługą 30 Mb/s, dlatego jak najszybciej winny być przekazane do komercyjnego użytku częstotliwości z zakresu 800 MHz, a nie wykluczone, że również z niższych zakresów częstotliwości. Analysys Mason przewiduje, że do 2020 r. zasięgi sieci LTE w Europie będą zbliżone do zasięgów dzisiejszych sieci 2G. Dla Polski ten odsetek ma wynieść 94 proc. zasięgu (pod względem populacji).