Resort finansów już w lipcu zaczął zmniejszać oprocentowanie niektórych typów obligacji detalicznych. Ale w listopadzie cięcie stóp dotknie wszystkich typów papierów. Jest to efekt spodziewanego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a także spadku rentowności papierów skarbowych na rynku hurtowym.
Stałe oprocentowanie dwulatek spadnie do 4 proc. w skali roku z 4,3 proc. w październiku. W lipcu wynosiło jeszcze 4,75 proc. Natomiast oprocentowanie trzylatek (zmienne, uzależnione od WIBOR 6M; jest to stawka obowiązująca na rynku międzybankowym) przez najbliższe sześć miesięcy będzie wynosić 4,76 proc. w skali roku (w październiku było to 5 proc.).
Z kolei oprocentowanie czterolatek w pierwszym roku spadnie do 5 proc. z 5,5 proc. w poprzednim miesiącu Od drugiego roku odsetki będą wyliczane jako suma wskaźnika inflacji i stałej marży. W listopadzie marża ta została obniżona do 1,75 proc. (poprzednio 2 proc. ).
Dziesięciolatki z nowej emisji w pierwszym roku zachowały co prawda takie samo oprocentowanie, jakie obowiązywało w październiku, czyli 5,8 proc., ale marża brana pod uwagę przy ustalaniu odsetek w kolejnych latach została obniżona do 2 proc. (z 2,5 proc.).
Dziesięciolatki i czterolatki to obligacje o zmiennym oprocentowaniu uzależnionym od inflacji. Dzięki temu chronią oszczędności przed skutkami wzrostu cen.