- Strategia Prezesa UKE do roku 2015 promuje równowagę pomiędzy konkurencyjnością rynku nakierowaną na dobro użytkownika, a koniecznością kreowania wysokiego poziomu pewności regulacyjnej oraz tworzenia warunków do inwestowania - napisano między innymi w tym dokumencie. Wynika z niego m.in., że częstotliwości radiowe z zakresu 800 MHz będą rozdysponowane drogą aukcji na przełomie 2013 i 2014 roku.
Prezes UKE wymienia osiem obszarów szczególnej troski dla działań regulacyjnych na najbliższe trzy lata:
Wśród celów UKE znalazło się m.in.: zwiększenie zróżnicowania cen internetu tak, aby w 2015 r. różnica między najniższą, a najwyższą stawką urosła o 25 proc. UKE zakłada, że będzie to efektem wyzwolenia mechanizmów rynkowych, które spowodują, że rynkowy popyt uzasadni inwestycje operatorów w usługi szerokopasmowe o wyższych przepustowościach (pojawią się droższe i abonowanie usługi w sieciach FTTx).
Regulator stawi sobie za cel, aby operatorzy przeznaczali na rozwój sieci światłowodowych 30 proc. swoich inwestycji. UKE będzie je stymulować różnicując ciężary regulacyjne i stawki za dostęp do wybudowanych sieci dla konkurentów.
Zgodnie ze strategią prezesa UKE, w połowie 2014 r. 85 proc. gospodarstw domowych powinno znaleźć się w zasięgu sieci szerokopasmowego internetu o prędkości 2 Mb/s, a w końcu 2015 r. 30 proc. gospodarstw powinno mieć internet o prędkości 30 Mb/s. Do 2020 r. odsetek łączy o ninimalnym standardzie NGA (30 Mb/s) winien wynosić 100 proc. Bieżąca strategia Prezesa UKE nie odnosi się natomiast do zasięgu usług od 100 Mb/s w górę, choć wedle założeń Agendy Cyfrowej w 2020 r. powinny wynosić 50 proc. (realność tego założenia budzi powszechne wątpliwości).