Najwięcej zmian dotyczyło komunikacyjnego ubezpieczenia OC . W lutym weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, rozwiązująca problemy z podwójnym ubezpieczeniem OC. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby mające ubezpieczenie OC w dwóch towarzystwach, mogą wypowiedzieć jedną z umów, jeśli któraś z nich została zawarta poprzez automatyczne przedłużenie.
Zmiana przepisów dotyczy też tych, którzy kupują używane pojazdy. Polisy nabyte razem z samochodem nie są automatycznie przedłużane. Ponadto zgodnie ze znowelizowaną ustawą, na dwa tygodnie przed końcem dotychczasowej umowy klient ma otrzymywać informację o proponowanych warunkach ubezpieczenia na kolejny okres wraz z pouczeniem o zasadach rezygnacji z umowy.
– Niestety zmiana ta wiązała się z przeniesieniem na ubezpieczycieli nowych obowiązków, które jednocześnie oznaczały wyższe koszty działalności – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Wyższe kary za brak OC
Od 1 stycznia zwiększyła się opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku samochodów osobowych wynosi teraz maksymalnie 3,2 tys. zł, czyli o 7 proc. więcej niż w 2012 roku.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozwinął system informatyczny do obsługi zapytań o historię szkód i przebieg ubezpieczenia komunikacyjnego (OC i AC). UFG jest administratorem bazy danych, w której znajduje się ponad 200 mln rekordów o sprzedanych polisach (również w latach poprzednich). Ubezpieczyciele zobowiązani są przesłać informacje w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od daty sprzedaży ubezpieczenia.