Polski rynek usług audytorskich coraz mocniej przypomina te bardziej rozwinięte

Nasz kraj ma jeszcze sporo do nadrobienia pod względem jakości raportowania i audytu.

Publikacja: 27.02.2013 01:54

Rynek usług audytorskich w Polsce działa od nieco ponad 20 lat, podczas gdy na Zachodzie ma znacznie dłuższą historię. Czym różni się od bardziej rozwiniętych rynków?

Podobny obraz branży

Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton, uważa, że rynek usług audytorskich w Polsce jest rynkiem dojrzałym, który przez dwie ostatnie dekady bardzo upodobnił się do rynków krajów rozwiniętych. – Podobna jest struktura i koncentracja rynku. Na liście Top10 największych firm pojawiają się te same marki, niemal w tej samej kolejności. Bardzo zbliżone lub identyczne (w większości przypadków Polska przyjęła normy międzynarodowe) są też regulacje dotyczące rynku i zawodu biegłego rewidenta – wylicza. – Do pozytywnych różnic zaliczam niższą koncentrację na rynku spółek publicznych w Polsce niż w krajach rozwiniętych. Problem zbyt wysokiej koncentracji, która prowadzi do ograniczenia konkurencji, został zauważony przez regulatorów i obecnie prowadzone są prace nad jego rozwiązaniem. Z kolei do negatywnych zaliczam stosunkowo (choć w ostatnich latach sytuacja znacznie się poprawiła) słaby nadzór nad jakością usług audytorskich  – dodaje.

Beata Pytkowska, członek zarządu ISP-Audyt, uważa, że cechą charakterystyczną polskiego rynku jest jego duża polaryzacja przejawiająca się w funkcjonowaniu na nim firm z tzw. wielkiej czwórki, obsługujących największe podmioty gospodarcze oraz dużej liczby małych i średnich podmiotów świadczących usługi audytorskie dla mniejszych firm. – W naszej ocenie w perspektywie najbliższych lat, w związku z silną konkurencją  cenową i jakościową, na rynku pozostaną firmy audytorskie działające w ramach silnych grup kapitałowych oraz spółki z tzw. wielkiej czwórki dysponujące dużym zapleczem ludzkim i kapitałowym – mówi.

Jej zdaniem dużą rolę oprócz usług w zakresie badania sprawozdań finansowych będą odgrywać usługi dodatkowe. Przewiduje, że istotną rolę w podniesieniu jakości usług audytorskich odegra wdrożenie międzynarodowych standardów rewizji finansowej, przyczyniając się do uporządkowania rynku, wprowadzenia nowej jakości usług i weryfikacji osób wykonujących zawód biegłego rewidenta. – Wpłynie to pozytywnie na wiarygodność sprawozdań finansowych i podwyższy rangę zawodu – podkreśla.

Ważna jakość raportów

Polski rynek coraz bardziej przypomina te bardziej rozwinięte. Wciąż mamy jednak sporo do nadrobienia. Adam Krasoń, partner zarządzający w dziale audytu i usług doradczych PwC w Polsce, zwraca uwagę, że na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w USA i Wielkiej Brytanii, profesja audytora ma historię kilkudziesięciu czy kilkuset lat i dotychczas często relacje między firmami a klientami były tam bardziej długookresowe. – Na tych rynkach istnieje silny regulator, który duży nacisk kładzie na jakość raportowania finansowego spółek publicznych i jego działania mają też wpływ na jakość przeprowadzanych badań. Zasady regulacyjne są też szeroko konsultowane, także ze środowiskiem firm audytorskich – mówi Krasoń. – Konsekwencje ich nieprzestrzegania mogą być bardzo duże zarówno dla firm, jak i ich audytorów. Myślę, że w Polsce też będziemy iść w kierunku bardziej dojrzałego ładu korporacyjnego, który będzie wymuszał wysoką jakość i transparentność, co należy uznać za pozytywne zjawisko – dodaje.

Anna Kazirod, partner w KPFK dr Piotr Rojek,  uważa, że istotnym czynnikiem wpływającym na charakter rynku audytorskiego w Polsce i odróżniającym go od innych rynków europejskich, jest jakość nadzoru korporacyjnego, która przejawia się w niepokojącej tendencji do obniżania wynagrodzeń za badanie sprawozdań przy jednoczesnym stałym wzroście oczekiwań dotyczących zakresu i sposobu wykonywania usług. – Nadal zauważamy, szczególnie wśród małych i średnich firm, brak zrozumienia celów i sposobów działania nadzoru i biegłych rewidentów, co nie pozwala na racjonalną ocenę ich pracy i efektywne jej wykorzystanie – mówi.

Branża audytorska w liczbach

1704 podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych były zarejestrowane w Polsce na koniec minionego roku

7104 biegłych rewidentów było wpisanych do polskiego rejestru na koniec grudnia 2012 roku

1,9 mld zł przychodów miały w minionym roku polskie oddziały firm zaliczanych do tzw. wielkiej czwórki, czyli Deloitte, Ernst & Young, KPMG i PwC

110,2 mld dolarów obrotów miały podmioty wchodzące w skład wielkiej czwórki w ostatnim roku obrotowym na świecie. To równowartość około 350 mld złotych

Rynek usług audytorskich w Polsce działa od nieco ponad 20 lat, podczas gdy na Zachodzie ma znacznie dłuższą historię. Czym różni się od bardziej rozwiniętych rynków?

Podobny obraz branży

Pozostało 95% artykułu
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko