Problem zapewnienia płynności finansowej po komercyjnym uruchomieniu usług w regionalnych sieciach szerokopasmowych budowanych w Polsce z wykorzystaniem unijnych dotacji, to jedna z uwag, jaką wystosowała Komisja Europejska w ramach konsultacji założeń Narodowego Planu Szerokopasmowego.
Udostępnione przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dokumenty
nie pogłębiają tego zagadnienia i nie wiadomo, na ile poważne obiekcje wysuwa Komisja. Znamienne jest jednak, że w ogóle porusza ten temat. Tym bardziej, że popyta na hurtowe usługi w niezależnych sieciach regionalnych stanowi często dyskutowany w Polsce problem.
Na razie brak jeszcze twardych danych, bo w limitowanym stanie działa tylko jedna (łódzka) sieć regionalna. Komisja uważa przy tym, że rola obecnie realizowanych projektów szerokopasmowych jest niedoceniania w projekcie NPS, który ma objąć działania w latach 2014-2020.
Komisja wskazuje także m.in. na konieczność wypracowania metod wsparcia dla inwestycji ściśle prywatnych oraz na wskazania wiodących instytucji, które będą sterowały realizacją planu szerokopasmowego.