Jutro ostatnie dwa miliony Polaków przestaną odbierać naziemną telewizję analogową. Zmiana obejmie 220 gmin w siedmiu województwach: dolnośląskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim i lubuskim. Sygnał telewizji analogowej Emitel odłączy z nadajników: Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka. Na bardziej kłopotliwych fragmentach tego obszary zostanie włączonych 13 stacji doświetlających. Emitowany z nich sygnał będzie umożliwiał oglądanie tylko kanałów z MUX III. Właśnie na tych terenach mieszkańcy mogą się spodziewać przejściowych kłopotów z odbiorem. Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, w województwie podkarpackim kłopoty z odbiorem mogą pojawić się w miejscowościach: Posada Rybotycka, Makowa, Rybotycze i Huwniki w gminie Fredropol, oraz w Brylińcach w gminie Krasiczyn. W województwie warmińsko-mazurskim utrudniony odbiór lub brak sygnału może dotknąć mieszkańców w miejscowości Radkiejmy w gminie Banie Mazurskie (powiat gołdapski). Natomiast np. w Radkiejmach, gdzie odbiór telewizji analogowej był dotychczas bardzo trudny, MUX I powinien być łatwy do odbioru ze stacji Giżycko / Miłki.
Cyfrowy sygnał naziemnej telewizji sukcesywnie zastępował w Polsce analogowy od 7 listopada 2012 roku. Jutrzejszy etap odłączeń analogowego nadawania będzie siódmym, już ostatnim. Obecnie, jak podawało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej jest już 37 mln Polaków.
W Europie w tym roku wraz z Polską switch-off przejdą Bułgaria, Węgry, Grecja i Macedonia.
Jak wynika z danych Digital TV Research, globalnie naziemną telewizję cyfrową odbiera już 138 mln domów. Jako jedyną telewizję w domu w ciągu ostatnich czterech lat tego rodzaju usługę zaczęły odbierać 83 miliony domów.
W 2012 roku analogowy sygnał naziemny odbierało z kolei jeszcze globalnie 411 mln gospodarstw na świecie, ale było to już o 56 mln mniej niż rok wcześniej.