Uczelnie publiczne w Polsce nie wymagają czesnego od słuchaczy studiów stacjonarnych. Jednakże ponad 800 tys. studentów uczących się w trybie dziennym wnosi opłaty np. za wpis na kolejny rok, udział w obowiązkowych obozach, kursach, przystąpienie do egzaminu magisterskiego, wydanie dyplomu czy świadectwa. Opłatom podlega również przedłużenie sesji, powtarzanie zajęć czy udzielenie urlopu dziekańskiego. Nie można zapominać także o kosztach utrzymania studenta, jak np. pobyt w akademiku czy wynajęcie mieszkania. W Polsce najdroższymi miastami są Warszawa i Kraków, gdzie równocześnie znajdują się najchętniej wybierane szkoły. Przykładowe, miesięczne koszty utrzymania studenta informatyki uczelni państwowej w Polsce to 30 000 zł rocznie!
- Wyniki badań pokazują, że bezpłatne studia w Polsce to mit. Uczelnie państwowe brak czesnego zastępują dodatkowymi opłatami. Z kolei studia w innym mieście czy też za granicą wiążą się z wyższymi kosztami utrzymania. Warto pamiętać, że bez względu na kraj i uczelnię, które wybierze przyszły student koszt jego edukacji można przewidzieć. I z wyprzedzeniem zadbać o jego sfinansowanie – mówi Michał Biedzki, prezes Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie.
Lepiej w Polsce czy za granicą?
Z roku na rok rośnie liczba studentów wyjeżdżających na studia i praktyki za granicę. Według danych z raportu Aegon, zebranych w ramach programu stypendialnego Erasmus, w 2012 r. było to ponad 15 tys osób. Obecnie, średnia wysokość miesięcznego stypendium uzyskanego w ramach Erasmusa wynosi ok. 396 euro. Jednakże w większości przypadków studenci muszą dokładać do wyjazdów dodatkowe pieniądze na swoje utrzymanie. Najchętniej wybieranymi krajami są Hiszpania i Niemcy, gdzie średni, roczny koszt studiowania wynosi kolejno 6 000 euro oraz 12 tys. euro, natomiast kwota jaką student powinien przeznaczyć na utrzymanie w tych krajach wahać się może od 34 tys. do 40 tys. euro.
- Najpopularniejsze kraje wyjazdów polskich studentów, w ramach programów stypendialnych, to: Hiszpania i Niemcy, na nieco dalszych pozycjach znajdują się: Wielka Brytania, Francja i Portugalia. Coraz więcej młodych Polaków decyduje się studiować w krajach azjatyckich, takich jak Singapur, Hong-Kong, Tajwan czy Japonia. Kraje te przyciągają wysokim poziomem kształcenia oraz, z uwagi na dużą liczbę oddziałów globalnych firm, możliwością znalezienia pracy. Większość źródeł wskazuje, że najchętniej wybieranymi kierunkami studiów za granicą są kierunki biznesowe, techniczne i filologiczne. – podsumowuje Agnieszka Chojecka, analityk z Millward Brown S.A.
Finansowanie edukacji
Edukacja to jeden z ważniejszych czynników kształtujących przyszłość młodych Polaków. Nie bez powodu rodzice i opiekunowie często poszukują wiarygodnych informacji o uczelniach wyższych, które pozwolą im wspomóc przyszłych studentów na starcie kariery. Na rynku znaleźć można produkty, które ułatwią sfinansowanie edukacji dziecka, jak pożyczka czy kredyt.