W Galerii Miejskiej Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy w ostatnią sobotę otwarto wystawę sztuki balijskiej z prywatnej kolekcji Krzysztofa Musiała. Dotychczas Krzysztof Musiał znany był jako kolekcjoner polskiej sztuki. Dzieła z jego zbiorów prezentowały muzea narodowe i Zachęta. W Bydgoszczy oglądamy blisko 200 prac, które powstały w ostatnich 120 latach. To głównie tkanina, rzeźba i malarstwo tradycyjne. Niektóre eksponaty mają udokumentowaną proweniencję. Pochodzą z kolekcji światowej sławy antropolożki Margaret Mead.
Krzysztof Musiał zbiera sztukę balijską od 25 lat. Kupuje ją na specjalistycznych aukcjach w Hongkongu, Singapurze, Amsterdamie.
W przyszłym roku kolekcję wystawi warszawskie Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zaprezentuje ją także Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystawie towarzyszy bogaty katalog.
Ciekawie zapowiada się aukcja krakowskiego antykwariatu Nautilus (www.artlist.pl), który specjalizuje się w handlu grafiką artystyczną. Na najbliższej aukcji 26 kwietnia będzie można licytować wyjątkowe obiekty; jeden z krajowych wybitnych kolekcjonerów pozbywa się dubletów.
Plakaty, grafiki, fotografie
Hitem aukcji w Nautilusie będzie plakat Stanisława Wyspiańskiego „Dziewczyna za oknem" przygotowany w związku z wystawą Stowarzyszenia Sztuka w Berlinie w 1903 r. Ta autolitografia (86 na 56 cm) to absolutna rzadkość. Dlatego cena wywoławcza, 12 tys. zł, jest wysoka w porównaniu z innymi rzadkimi grafikami, np. Tadeusza Makowskiego.