Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.10.2015 22:33 Publikacja: 15.10.2015 22:00
Foto: Rzeczpospolita
Mimo zmniejszającej się polaryzacji pomiędzy regionami Polski widać jednak duże dysproporcje między liczbą firm w poszczególnych województwach. Co więcej, jak wynika z publikowanej systematycznie przez „Rzeczpospolitą" Listy 2000 największych firm, mamy do czynienia z wyraźną centralizacją biznesu.
W ciągu ostatnich ośmiu lat najwięcej nowych firm przybyło na Mazowszu, co oczywiście nie jest zaskoczeniem. Jednak dziwić może, że bardzo dużo spółek zniknęło z takich miast jak Poznań czy Katowice. W Wielkopolsce w 2007 r. swoją siedzibę miały 202 takie firmy, a w samym Poznaniu 73. Teraz jest ich odpowiednio 200 oraz 57. Zatrważająco prezentują się statystyki ze Śląska, które wskazują, że w ciągu ośmiu lat z tego regionu zniknęło niemal 18 proc. dużych przedsiębiorstw.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Kapitał społeczny, zielona transformacja i cyfryzacja to kluczowe czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki w 2025 roku.
Bohaterami Listy 2000 Największych Przedsiębiorstw są mniejsze, często nieznane firmy. Ich sukces i miejsca pracy, które tworzą, mają kluczowe znaczenie dla bytu wielu miast i miasteczek w kraju.
Suma przychodów 2 tys. największych polskich firm przekracza już poziom 4,1 bln zł i mimo dość kiepskiej koniunktury nadal rośnie. Wciąż jednak widać, że nastroje w biznesie nie są najlepsze.
Dwa tysiące największych przedsiębiorstw zwiększyło w 2022 r. przychody o jedną trzecią. Wolniej rosły ich zyski. To skutek wyższych kosztów, które uderzają w biznes również w 2023 r.
Lista 2000 Największych Przedsiębiorstw to zestawienie firm działających w Polsce według przychodów ze sprzedaży, jakie osiągnęły w 2022 roku. Poniżej przedstawiamy liderów w poszczególnych sektorach.
„Rzeczpospolita” przyznała nagrody najbardziej wyróżniającym się firmom z Listy 2000 i ich menedżerom. O tym, kogo uhonorować, zdecydowała kapituła w składzie: profesorowie z Akademii Leona Koźmińskiego – Mariola Ciszewska-Mlinarič, Aleksandra Przegalińska oraz Adam Noga, a także przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej” – Cezary Szymanek, Krzysztof Adam Kowalczyk oraz Marcin Piasecki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas