Rada Ministrów przyjęła w zeszłym tygodniu projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Dzięki OSE na terenach dotychczas wykluczonych cyfrowo przy wsparciu państwa powstanie najnowocześniejsza infrastruktura z szybkim internetem.
Przełomowy projekt
Już w 2018 roku rozpocznie się wyrównywanie szans dzieci ze szkół w najmniejszych miejscowościach, które będą mogły korzystać z internetu 100 Mb/s na tych samych zasadach, co ich rówieśnicy z dużych miast. Projekt ustawy, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku, przewiduje stworzenie publicznej sieć telekomunikacyjnej, dzięki której szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają bezpłatny dostęp do szybkiego internetu wraz z usługami bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego oraz usługami ułatwiającymi dostęp do technologii cyfrowych. Będzie to jeden z największych w skali Unii Europejskiej programów dotyczących cyfryzacji szkół wchodzących w skład systemu oświaty.
Obecnie sytuacja związana z dostępem do internetu w tego typu placówkach nie wygląda najlepiej. Jedynie ok. 23 proc. jednostek oświatowych znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Jednocześnie ponad 40 proc. szkół korzysta z usług dostępu do internetu o bardzo niskich przepustowościach – nieprzekraczających 10 Mb/s.
Oznacza to, że większość jednostek oświatowych w Polsce nie ma możliwości efektywnego wykorzystywania w procesie kształcenia dostępnych w sieci technologii i zasobów cyfrowych. A brak powszechnego dostępu do szybkich łączy stanowi przeszkodę w budowie potencjału intelektualnego społeczeństwa oraz utrzymywania przewagi konkurencyjnej gospodarki.