Na jej wynik mają wpływ: wysokość dochodów, ich rodzaj, miejsce zamieszkania, ilość osób na utrzymaniu oraz wszystkie zobowiązania jakie ciążą na potencjalnym kredytobiorcy. Każdy bank stosuje własne metody oceny zdolności kredytowej. Może się więc okazać się, że w jednym banku klient będzie mógł uzyskać kredyt w wysokości 250 tys., zaś w innym otrzyma tylko 200 tys. zł.
Wysokość dochodów
Znając średniomiesięczną wysokość dochodów oraz miesięczne zobowiązania przyszłego kredytobiorcy, bank może obliczyć tzw. dochód netto. Jest to kwota wolnych środków, jaka co miesiąc pozostaje do dyspozycji klienta. Na jej podstawie, bank może określić na jaką kwotę zadłużyć może się klient. Tak, by poziom przyszłych rat był bezpieczny i nie przekraczał jego możliwości finansowych. Im więc wyższe dochody (osiągane regularnie) i niższe miesięczne obciążenia finansowe, tym wyższa zdolność kredytowa.
Rodzaj osiąganych dochodów
Dla banków duże znaczenie ma źródło osiąganych dochodów. Czy jest to umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, własna działalność gospodarcza (KPIR, ryczałt, karta podatkowa), dochody z najmu nieruchomości, renta i emerytura czy pozostałe dochody (m.in.: urlop macierzyński, prowizje, nadgodziny ,premie , dochody marynarzy, dochody z działalności rolniczej, umowy agencyjne, kontrakty albo dochody z odsetek i dywidend).
Umowa o pracę na czas określony
W najlepszej sytuacji jest ten, kto może się pochwalić ponad 12 miesięcznym stażem pracy. Są jednak banki, które akceptują krótsze okresy: 6-cio, a nawet 3 miesięczne, lub płynne przejście z jednej pracy do drugiej (okres przerwy nie może być dłuższy niż 30 dni).