Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

O sprawie donosi portal internetowy gazety „Maerkische Allgemeine”. Jak czytamy, „ledwo uspokoiła się sytuacja na Odrze, a już pojawia się nowa hiobowa wiadomość”. W rzece znowu pojawiły się liczne martwe ryby, a regionalna placówka służb zarządzania kryzysowego w Eberswalde ogłosiła w niedzielę (04.09.2022) urzędowe ostrzeżenie dla kilku nadodrzańskich gmin.

Dotyczyło ono miejscowości: Hohenfinow, Angermuende, Eberswalde, Chorin, Oderberg i Niederfinow. Leżą one na wysokości polskiej Cedyni.

Niemieckie centrum kryzysowe poinformowało, że ludzie i zwierzęta domowe nie powinny zbliżać się do wody. „Nie łówcie ryb, nie dotykajcie śniętych ryb, nie kąpcie się w Odrze ani wodach położonych w pobliżu” – czytamy w ostrzeżeniu. Jeszcze tego samego dnia niemieckie władze jednak ogłosiły odwołanie alarmu.

Ministerstwo środowiska landu Brandenburgia, a także stowarzyszenia wędkarskie informowały w ubiegłym tygodniu, że sytuacja na Odrze poprawiła się i że od kilku dni w rzece już nie pojawiały się śnięte ryby. Nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się martwych ryb w niedzielę.