Znowu śnięte ryby w Odrze. Niemcy wydali ostrzeżenie

Śnięte ryby pojawiły się na wysokości Cedyni. Niemieckie władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców, ale już je odwołały.

Publikacja: 05.09.2022 16:31

Znowu śnięte ryby w Odrze. Niemcy wydali ostrzeżenie

Foto: Deutsche Welle/AP/DPA/Picture Alliance

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

O sprawie donosi portal internetowy gazety „Maerkische Allgemeine”. Jak czytamy, „ledwo uspokoiła się sytuacja na Odrze, a już pojawia się nowa hiobowa wiadomość”. W rzece znowu pojawiły się liczne martwe ryby, a regionalna placówka służb zarządzania kryzysowego w Eberswalde ogłosiła w niedzielę (04.09.2022) urzędowe ostrzeżenie dla kilku nadodrzańskich gmin.

Dotyczyło ono miejscowości: Hohenfinow, Angermuende, Eberswalde, Chorin, Oderberg i Niederfinow. Leżą one na wysokości polskiej Cedyni.

Niemieckie centrum kryzysowe poinformowało, że ludzie i zwierzęta domowe nie powinny zbliżać się do wody. „Nie łówcie ryb, nie dotykajcie śniętych ryb, nie kąpcie się w Odrze ani wodach położonych w pobliżu” – czytamy w ostrzeżeniu. Jeszcze tego samego dnia niemieckie władze jednak ogłosiły odwołanie alarmu.

Ministerstwo środowiska landu Brandenburgia, a także stowarzyszenia wędkarskie informowały w ubiegłym tygodniu, że sytuacja na Odrze poprawiła się i że od kilku dni w rzece już nie pojawiały się śnięte ryby. Nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się martwych ryb w niedzielę.

Ekologia
„Złote algi” nadal obecne w Odrze. Jest finalny raport
Ekologia
Sondaż: Polacy chcą natychmiastowego ratowania Odry. Wśród wyborców PiS - co drugi
Ekologia
Holandia: Problemy z ruchem kolejowym. Powodem są borsuki
Ekologia
Zandberg: Dyskusje o mące z chrząszczy? Prawica w głębokim kryzysie intelektualnym
Ekologia
Rok 2022 najgorętszym rokiem w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii
Ekologia
Odra ściekiem płynąca. Kto ma pozwolenia na zrzut ścieków do rzeki?