– Około 78 000 znajdujących się w rejestrze zabytków to olbrzymi potencjał inwestycyjny i jednocześnie ważny składnik naszej tożsamości. Chroniąc i odnawiając zabytki, tworzymy szanse dla małych i dużych miejscowości – uważa dr Michał Laszczkowski, pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Polacy są zgodni w kwestii ochrony zabytków. Zdecydowana większość uważa, że to ważne dla całej Polski (85 proc.) oraz dla ich miejsca zamieszkania (81 proc.). Niewiele mniej, bo 78 proc., uznaje ochronę zabytków za ważną dla nich osobiście.
Z badania wynika, że Polacy mają największą styczność z zabytkami w czasie nauki szkolnej
- Polacy, mimo deklaratywnego wspierania ochrony zabytków, wiedzą o nich niewiele. W skali kraju co trzeci respondent ocenia swoją wiedzę o zabytkach ogólnie pozytywnie, ale tylko mniej niż 3 proc. deklaruje, że wie o zabytkach bardzo dużo. Taki stan rzeczy to problem, ale i szansa dla instytucji, która może na nowo zbudować świadomość związaną z zabytkami – dodaje Anna Karczmarczuk, prezes IPSOS Polska.
Z badania wynika, że Polacy mają największą styczność z zabytkami w czasie nauki szkolnej (wycieczki szkolne, zwiedzanie zabytków, lekcje muzealne). Najwyższy odsetek deklarujących zwiedzanie zabytku w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jest wśród osób w wieku 15 - 19 lat (38 proc), czyli uczniów. Później nie jest już tak dobrze. Średnia dla wszystkich grup to 20 proc, co oznacza, że po zakończeniu edukacji zwiedzamy zdecydowanie rzadziej.