Ukraina: Umowa z USA ws. surowców jest, ma charakter wstępny

Wołodymyr Zełenski poinformował, że osiągnął „wstępne” porozumienie ws. przekazania USA części zysków z handlu ukraińskimi surowcami.

Publikacja: 26.02.2025 15:44

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Valentyn Ogirenko

arb

W piątek do USA udaje się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który ma podpisać umowę w czasie spotkania z Donaldem Trumpem. Trump mówił wcześniej, że może to być umowa warta bilion dolarów.

Ukraina odrzuciła dwie wersje umowy ws. surowców z USA

Ukraina odrzuciła poprzednie dwie wersje umowy uznając, że nie są one korzystne dla Ukrainy, ponieważ nakładają na nią obciążenia nie dając jej w zamian żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Trump podkreślał, że umowa ma być rekompensatą za pomoc już przekazaną Ukrainie przez USA, której wartość prezydent Stanów Zjednoczonych ocenia na 350 mld dolarów, a Ukraina – na ok. 100 mld dolarów.

Czytaj więcej

Unia, USA i ukraińskie surowce, cła na Kanadę i Meksyk i miliardy na ochronę przed powodziami

- Dla mnie najważniejsze jest, że nie jesteśmy dłużnikami. Nie ma długu w wysokości 500 mld dolarów w umowie, ani 350 mld dolarów, ani 100 mld dolarów, ponieważ byłoby to nieuczciwe – mówił na konferencji prasowej Zełenski.

- Ta umowa jest częścią większego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa może być częścią przyszłych gwarancji bezpieczeństwa(...) umowa to umowa, ale musimy dostrzec większy obraz – oświadczył ukraiński prezydent.

Reklama
Reklama

Umowa może być wielkim sukcesem, albo może zostać przyjęta w ciszy. A wielki sukces zależy od naszej rozmowy z prezydentem Trumpem

Wołodymyr Zełenski, prezydent USA

Wołodymyr Zełenski: Ta umowa może być sukcesem, ale to zależy od Donalda Trumpa

- Ta umowa może być wielkim sukcesem, albo może zostać przyjęta w ciszy. A wielki sukces zależy od naszej rozmowy z prezydentem Trumpem – stwierdził Zełenski.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że Waszyngton zobowiąże się do wspierania wysiłków Ukrainy, by pozyskać gwarancje bezpieczeństwa na mocy podpisanej umowy, ale Amerykanie nie oferują żadnych własnych zobowiązań w tym zakresie.

Szmyhal twierdzi, że umowa ma charakter „wstępny”, a ukraiński rząd ma ją zatwierdzić w środę. - Kiedy ukraiński prezydent i prezydent USA osiągną porozumienie ws. gwarancji bezpieczeństwa, osiągną porozumienie co do tego, jak powiązać to wstępne porozumienie z gwarancjami bezpieczeństwa USA dla naszego kraju, w obecności obu prezydentów, przedstawiciel ukraińskiego rządu podpisze to wstępne porozumienie – stwierdził Szmyhal.

Tymczasem szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że w czwartek w Stambule spotkają się dyplomaci z Rosji i USA, by rozmawiać o wznowieniu działalności w pełnym zakresie przez ambasadę USA w Rosji i ambasadę Rosji w USA.

Dyplomacja
Odwet Rosji. Moskwa zamyka konsulat RP w Królewcu
Dyplomacja
Karol Nawrocki ma szansę zostać partnerem Donalda Trumpa. Co załatwi dla Polski w USA?
Dyplomacja
Kiedy Aleksander Łukaszenko uwolni Andrzeja Poczobuta? Polacy z Białorusi liczą na Donalda Trumpa
Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama