Były dowódca wojsk USA w Europie: NATO byłoby lepsze z Ukrainą

Gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie, w rozmowie z agencją Ukrinform mówił o tym czy możliwe jest, iż Ukraina zostanie oficjalnie zaproszona do Sojuszu na szczycie NATO w Waszyngtonie (lipiec 2024 roku).

Publikacja: 01.01.2024 12:05

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 677

Gen. Hodges wyraził przekonanie, że NATO stałoby się lepsze w dniu, w którym zdecydowałoby się na przyjęcie w swoje szeregi Ukrainy.

Gen. Ben Hodges: Węgry i Słowacja pracują na rzecz Rosji w UE

Amerykański generał dodał jednak, że nie jest optymistą co do tego, że w Waszyngtonie, na szczycie NATO, Ukraina mogłaby zostać zaproszona do Sojuszu.

- Mówiąc szczerze, nie jestem optymistą - nie słyszę oświadczeń ani rozmów, które wskazywałby, że wyniki szczytu w Waszyngtonie w 2024 roku mogą być (jeśli chodzi o zaproszenie Ukrainy do NATO — red.) bardziej udane niż szczytu w 2023 roku, w Wilnie. Patrzę na (Viktora) Orbána na Węgrzech, na (Roberta) Fico na Słowacji — obaj pracują na rzecz Kremla w różny sposób w ramach UE. Węgry nawet zablokowały wejście Szwecji do NATO (węgierski parlament nadal nie ratyfikował decyzji o rozszerzeniu Sojuszu o Szwecję, podobnie jak parlament Turcji — red.). Nie czuję, abyśmy mieli odpowiedni poziom energii, jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy (w NATO) - stwierdził amerykański generał.

Gen. Hodges dodał, że chciałby się mylić, ale taka jest obecnie jego intuicja.

Czytaj więcej

W nocnym ataku Rosji na Ukrainę zniszczone zostało muzeum dowódcy UPA we Lwowie

Gen. Ben Hodges: Ukrainie trzeba pomóc, by wygrała wojnę. To jest w interesie USA

Generał mówił, że osobiście skupia się na zapewnianiu, by Amerykanie mieli jasność, co do celów na Ukrainie, w szczególności, że Ukraina musi otrzymać pomoc pozwalającą jej wygrać wojnę, ponieważ jest to w amerykańskim interesie.

Dlatego, jego zdaniem, należy nadal wspierać starania Ukrainy o członkostwo w NATO.

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, poinformował, że Kijów rozpoczął dialog z partnerami dotyczącymi tego, jakie mają być efekty szczytu NATO w Waszyngtonie. Kijów chce wiedzieć, jakie oczekiwania wobec szczytu mają Stany Zjednoczone.

22 grudnia prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na spotkaniu z dyplomatami mówił, że dobre przygotowanie Ukrainy do szczytu NATO jest jednym z kluczowych celów ukraińskiej dyplomacji w 2024 roku.

Dyplomacja
Ograniczone sankcje na Iran. Unia zawodzi Izrael
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo
Dyplomacja
Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
Dyplomacja
Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Duda przekona Trumpa do pomocy dla Ukrainy? Schetyna: Nie mam takiego wrażenia